“Batterygate” skandalı Apple’a pahalıya patladı!

Apple’ın Batterygate skandalı için ödeyeceği tazminat belli oldu. Eski model telefonlarda bilerek yavaşlatma yaptığı iddiaları sonucu Apple, 113 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

2017 yılında Batterygate adı verilen skandalda Apple’ın, iPhone 6, 7, ve SE modellerini sistematik olarak yavaşlattığı tespit edilmiş, milyonlarca kullanıcı olaydan etkilenmişti. Daha önce yorum yapmaktan kaçınan firma, eski modellerin pil ömrünü korumak için bu hamleyi yaptığını belirtmişti. Ardından Apple, olaydan etkilenen müşterilerine 29 dolara denk bir batarya değişim teklifi sunmuştu.

Şirket, yavaşlatmaların “beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek” amacıyla yapıldığını savunurken uzmanlar, şirketin bunu tüketicilerin yeni modelleri tercih etmesi için yaptığını iddia ediyor.

Şirket, Mart ayında benzer konuda açılan başka bir davada uzlaşma yoluna giderek 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Apple ayrıca önümüzdeki üç yıl boyunca web sitesinde yazılım güncelleme notlarında ve iPhone ayarlarında, iPhone güç yönetimi hakkında doğru bilgiler sağlayacağını taahhüt etti.

 

İLGİLİ HABERLER