Başarılı kariyer için 3 içgörü

Pandemi boyunca televizyon mecra olarak en çok tüketilen olurken, izleyicilerinin haberden eğlenceye, filmden yarışmalara kadar pek çok ihtiyacına yanıt verdi. İzleme araştırmalarına, her ülkede farklılık gösterse de en çok izlenen programların pandemiye ilişkin haberlerin dışında yarışmalar ve Talk Show’lar olduğu yansıdı. Today Show’da yayınlanan You Look So Much Better in Person’ındaki başarılı performansıyla göz dolduran televizyon kişiliği Al Roker, The Drum’a verdiği söyleşide başarılı bir kariyer için 3 sırrını paylaşmış.

Her şeyin tüm ciddiyetiyle sürdüğü bugünlerde pazar okuması için keyifli olur düşüncesiyle paylaşıyoruz:

  1. “Hayır” deme ama her zaman “evet” de deme

“Hayır demek kapıları kapatmak demektir. Bu nedenle ‘hayır’ kelimesini zihninizde gerilerde tutun. Çok da istediğiniz bir şey olmasa bile uğraşı alanınızla kabul edilebilir bir ilişkisini görüyorsanız, gelen sorunun yanıtına ‘evet’ deyin. Evet deyince en kötü ne olabilir diye düşünün. Sonunda ölüm yoksa, çok da dertlenmeyin“.

  1. En iyisini yapma konusunda endişen değil isteğin olsun

“Belki The Today Show’un ana sunucularından biri değilim ancak pek çok iyi iş çıkarıyorum, keyif aldığım yerlere gidiyorum ve tanımaktan keyif aldığım  insanlarla tanışıyorum. ‘Evet’ diyerek elde ettim büyük zaferler var. Bir de üstüne harika zaman geçiriyorum. Meslektaşlarım arasında en başarılı kariyere sahip olma baskısını da yaşamıyorum. Yalnızca bir kişi ‘en’ olabilir ancak bazıları bunu kabul edemez ve çok mutsuz olurlar“.

  1. Bir takımın olduğunu unutma

“Tüm zamanların en sevdiğim televizyon programlarından biri 80’lerden A Takımı’ydı. Herkesin gerçekten iyi olduğu bir konu vardı ama kimse her şeyde iyi değildi. Sizin de kabul edip ilerleyeceğiniz yol bu olmalı. Kendi A Takımı’nızı oluşturun çünkü ister kişisel, ister profesyonel olsun birlikte başaracağınız farklı becerilere sahip insanlara ihtiyacınız var. Hiç kimse herkes için her şey olamaz. Yardıma ihtiyacın olduğunu ve beraberinde bir takıma ihtiyacın olduğunu kabul et. Herkes, ‘Tek başıma düzeltebilirim ve bunu yapabilecek tek kişi benim …’ diyen o egosu yüksek insanlardan kaçar“.

Bir de hediye ipucu: Herkesten bir saat erken kalkın

“Ne zaman kitap yazmaya zamanınız oldu?” sorusuyla sıklıkla karşılaşıyorum. Her gün bir saat erken kalkıyorum. Çocukların henüz kalkmadığı saatler. Kimse aramıyor, e-posta göndermiyor, mesaj atmıyor. Bu bütünüyle sana ait zaman. Daha verimli bir şey yapmak için o bir saati kazabileceğinizi biliyorum. Bu saat diliminde cihazlar olmadan sadece kendiniz ve düşüncelerinizle baş başa otursanız bile verimliliğinizin ne denli arttığını göreceksiniz. Demem o ki, güne bir saat erken başlayın…”

 

Kaynak: The Drum

 

İLGİLİ HABERLER