Barem’den dijitalle artan verimlilik

Barem gerçek müşteri memnuniyeti araştırmalarını dijital teknoloji desteğiyle kolay kullanılan, kolay erişilen, şikayet yönetimi yapan, sürekli, ekonomik ve gerçek zamanlı otomatik rapor üreten sistemlere dönüştürdü.

Pazar araştırma sektöründeki genel eğilim Müşteri Memnuniyeti araştırmalarının, alışılmış yöntemlerin gerektirdiği yüksek maliyetler nedeniyle, yılda bir veya iki kez yapılması yönünde oluyor ancak bu sıklıkta gerçekleşen memnuniyet sorgulaması, yıla ait  genel bir değerlendirme ile kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilerek somut deneyime dayanmıyor. Oysa firmanın, olumsuz deneyimin yaşandığı anda, bundan detaylarıyla birlikte haberdar olması; durumun hemen telafi edilmesi, firmaya öğrenim sağlayarak tekrarının engellenmesi ve olumsuzluğun çeşitli mecralarda yayılmasının önüne geçilmesi açılarından çok önemli. Bu sorunu çözmek üzere yapılan deneyim sonrası araştırmalarsa hızlı ancak aksiyona dönük sonuçlar veremeyecek kadar kısa çalışmalardır.

Bu ihtiyaçtan hareketle Barem gerçek Müşteri Memnuniyeti araştırmalarını dijital teknoloji desteğiyle kolay kullanılan, kolay erişilen, şikayet yönetimi yapan, sürekli, ekonomik ve gerçek zamanlı otomatik rapor üreten  sistemlere dönüştürdü.

İlk ClienTrack çalışması TAV’ın 13 ülke, 32 salonunda uygulamaya geçildi. İlk 7 ayda Aylık yüzde 600 geri bildirim artışı sağlandı. 9 bin geri bildirim toplandı ve bunlardan olumsuz olan 100 adet yorum anında yöneticilere iletildi. Yöneticilerin son geri bildirimi de kapsayacak şekilde otomatik raporlama araçlarına erişimi sağlandı. Sistemin uygulamaya geçmesi ile birlikte “Genel Memnuniyet” kriterinde yüzde 13 düzeyinde “Net Tavsiye Skoru” kriterinde ise yüzde 29’luk bir gelişme sağlandı.

Barem ClienTrackSM sistemiyle, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Verimlilik Proje Ödülleri 2019”da KOBİ kategorisinde teşvik ödülüne layık bulundu. Gerçekleştirilen törende Barem Genel Müdürü Sencer Binyıldız ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin elinden aldı. Bu yıl ödüle 187 kuruluş başvurdu ve 14’ü ödüllendirildi.

Bir Barem Ar-Ge merkezi projesi olan ClienTrack Barem’in farklı yapıdaki kuruluşlar ve farklı paydaşlar için geliştirdiği BaremTracks sistemlerinden biri.

 

İLGİLİ HABERLER