“Bal reklamında halkı yanıltıyorlar”

Son günlerde bal reklamlarında yaşanan patlamanın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izlemeye alınmasının ardından, bizzat televizyon izleyip, internette dolaşarak, rekabete aykırı reklamlarla ilgili işlem başlattığını belirten Bakan Mehdi Eker, “Bazı gıda firmalarının reklamlarında ‘Bizim ürünlerimizde GDO yoktur’ deniliyor. Buna çok sinirleniyorum. Türkiye’de zaten GDO’lu ürün yok. Ama bunu sadece kendi ürünlerine has gibi bir şey olarak sunmak haksız rekabet ve halkı yanıltmaya yöneliktir. İlgili yerleri aradım ve bu reklam durduruldu” dedi.

İnternet de denetleniyor
Hürriyet’te yer alan habere göre gıda takviyesi için izin alınan ancak zayıflatma ilacı olarak piyasaya sürülen ürünlerle ilgili Sağlık Bakanlığı’yla ortak çalışma yaptıklarını vurgulayan Eker, şöyle konuştu: “Denetimler var ama asıl problem, internet üzerinden yapılan satışlar. İnternette satış yapılan ürünle ilgili adres veriliyor, bakıyorsunuz, adreste öyle bir firma yok. Bizden sadece gıda takviyesi için izin alınıyor ama sonra gidip ‘zayıflama ilacı’ diye satılıyor. ‘Yok zayıflatır, yok şişmanlatır, yok saç çıkarır’ İnternet üzerinden yapılan satışların da peşine düştük. Yakaladığımız anda hemen önlemini alıp, ürünü toplatıyoruz.” 

Bu fiyata bu bal olmaz
Eker, şöyle devam etti: “Bal reklamlarını görünce, talimat verdim. Bu fiyata, bu bal olmaz. Reklam Kuruluna ve RTÜK’e başvurduk. Çünkü reklamlarda neredeyse balı, her derde deva ilaç gibi sunuyor. Halkı yanıltıyorlar. İlk numuneleri inceledik, sonuç olumsuz çıktı. Ayrıntılı inceleme için referans laboratuvarlarına gönderdik. Organik tarım yapan, kontrol ve denetime tabi akredite olmuş şirketler var. Onların ürünlerini aldığınızda sertifikasını da görürsünüz. Biz sertifikalı kuruluşları denetliyoruz. Ancak, Türkiye’de kayıt dışı üretim var.

İLGİLİ HABERLER