Avrupa’nın en değerli futbol kulüpleri İngiltere’de…

Dünya futbolunun beşiği İngiltere, Arap ve Rus sermayesinin yatırımlarıyla hızlı bir büyüme yakaladı. Avrupa Futbol Kulüpleri Değerleme Raporu’na göre Avrupa’nın en değerli ilk 10 kulübü arasında 5 İngiliz takımı yer aldı.

Dünya futbolu her geçen yıl büyüyor. Futbolun beşiği İngiltere ise bu alanda ilk sırayı alıyor. Özellikle son yıllarda Arap ve Rus sermayesinin para akıttığı İngiltere futbolu kulüplerin şirket değerlerini de üst sıralara çıkartıyor. Avrupa Futbol Kulüpleri Değerleme Raporu’na göre Avrupa’nın en değerli 32 takımı 26.3 milyar Euro’luk şirket değerine ulaştı. Türkiye’den de Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yer aldığı listeye İngiliz takımları damga vurdu. İlk 10 arasında İngiltere’den 5 takım yer aldı. Son yıllarda aradığı sportif başarıyı yakalayamayan Manchester United her şeye rağmen dünyanın en değerli takımı olmayı başardı.

TÜRKİYE’DEN İKİ TAKIM

KPMG Küresel Spor Danışmanlığı Bölümü, Avrupa’nın gözde 32 futbol takımının kamuya açık finansal bilgilerini analiz ettiği Avrupa Futbol Kulüpleri Değerleme Raporu’nu yayımladı. Raporda, Avrupa’nın en büyük futbol takımlarının toplam şirket değeri 26.3 milyar Euro’yu bulurken en değerli takımlar sıralamasında Real Madrid CF ve Manchester United FC her biri 2.9 milyar Euro ile zirveyi paylaştı. Barcelona ise 2.67 milyar Euro ile arkadan geldi. Türkiye’den Fenerbahçe 256 milyon Euro ile 22’nci, Galatasaray da 225 milyon Euro ile 24’üncü sırada yer aldı.

YAYIN GELİRİ ÖNEMLİ

İngiliz Premier Ligi’nin 2.4 milyar Euro tutarındaki yayın hakları Premier Ligi takımlarının işletme değerlerine önemli etki ediyor. Manchester United, Arsenal, Manchester City, Chelsea ve Liverpool, Avrupa’nın en değerli ilk 10 takımı arasına girmeyi başardı. Bu da İngiltere’de futbola yapılan yatırımların bir göstergesi olarak algılanıyor. Kulüplere yatırım yapan yabancı sermayedarlar ülkede hem futbolun gelişmesini hem de büyümesini sağlıyor. Dünya futbol endüstrisinden aslan payını kapan İngiltere, her geçen yıl bu alanda üst sıralara tırmanıyor. KPMG’nin araştırmasında İngiliz kulüplerinin toplam şirket değeri, 10 milyar Euro ile ülke sıralamasında zirvede yer aldı. Bu rakam, 32 kulübün toplam değerinin yüzde 40’ına eşit. 

SADECE 21’İ AVRUPALI

En değerli üç kulüp Real Madrid, Manchester United ve Barcelona’nın toplam şirket değeri ise 32 kulübün kümülatif şirket değerinin üçte birine eşit. 26 kulüp, toplam şirket değerinin yüzde 95’ini oluşturan en büyük 5 futbol liginde faaliyet gösteriyor. İlk 10 kulüp içerisinde, Almanya, İtalya ve Fransa sadece 1 kulüple temsil ediliyor. 21 kulübün çoğunluk hissesi Avrupalı iken geriye kalan 11 kulüp, Asya, Amerika ve Rus sahipliğinde bulunuyor. 

FENERBAHÇE 22’NCİ OLDU

En değerli takımlar sıralamasında; Türkiye’den Fenerbahçe 256 milyon Euro ile 22’nci, Galatasaray da 225 milyon Euro ile 24’üncü sırada yer aldı.

ALMANYA ÜÇÜNCÜLÜKLE YETİNDİ 

Almanya; şirket değeri 3.5 milyar Euro’yu geçen Bayern Münih, Borissia Dortmund ve Schalke 04 takımlarıyla devler sıralamasında temsil edildi. İtalya; 7 takımla en fazla takım sayısına sahip olsa da kıyaslamada daha az etkiye sahip bir ülke. Inter Milano’nun 2010’da Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmasının ardından Juventus geçtiğimiz yıl finale ulaşabildi. İtalyan takımlarının toplam şirket değeri 3.1 milyar Euro olarak raporda yer alıyor. 1 milyar Euro ile Juventus, Top 10’a girebilen tek İtalyan takımı oldu.

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI 589 MİLYON 

Söz konusu 32 kulübün toplam 589 milyon Facebook takipçisi var. Nike, Adidas ve Puma ise toplamda 67 milyon takipçiye sahipler. Ancak toplam şirket değeri açısından Nike, Adidas ve Puma’nın toplamından daha düşük seviyedeler. Bu da sosyal medyanın spor taraftarları üzerindeki etkisini gösteriyor. Kulüpler takipçileri sayesinde önemli gelir kalemlerine ulaşabiliyorlar. Böylelikle hem kalıcı gelirler hem de taraftar ile arasındaki bağları kuvvetlendirebiliyor.

Kaynak: İTO Haber

İLGİLİ HABERLER