Avrupa en çok radyoya en az sosyal medyaya güveniyor

Sahte haberler ve çevrimiçi dezenformasyonun yayılımı üzerine AB çapında yapılan araştırmanın ilk bulguları yayımlandı. En dikkat çeken sonuç geleneksel medyanın dijital mecralara göre daha güvenilir bulunması oldu.

Euroborameter’ın anketi kapsamında Şubat başında, 26 binden fazla AB vatandaşına sahte haber hakkındaki kanaatleri ve haber kaynaklarına olan güvenleri soruldu. İlk sonuçlar, katılımcıların %83’ünün sahte haberleri demokrasiye karşı bir tehlike olarak algıladığını gösteriyor.

Sahte haber Avrupa’da da yaygın

Araştırmanın dikkat çeken bulgularıysa şöyle:

  • Katılımcılar geleneksel medyayı en güvenilir haber kaynağı olarak görüyor. Araştırma sonuçlarına göre radyo yüzde 70, televizyon yüzde 66, gazete ve haber dergileri yüzde 63 oranında güvenilir bulundu.
  • Katılımcıların yüzde 37’si hemen her gün sahte haberlerle karşılaşıyor ve bu kişilerin yüzde 71’i sahte haberleri tanımlamakta güçlük çekmiyor.
  • Yüzde 85’lik bir kesim sahte haberleri ülkelerinde problem olarak görüyor ve katılımcıların yüzde 83 de genel olarak demokrasi adına bir problem olduğunu düşünüyor.
  • Sahte haberlerin yayılmasını engellemekte gazetecilerin (yüzde 45), resmi yetkililerin (yüzde 39) ve basın-yayın yöneticilerinin (yüzde 36) ana sorumluluğu üstlenmesi gerektiği düşünülüyor.

guven-1024x513

Kaynak: https://journo.com.tr/geleneksel-medya-dijitale-gore-guvenilir

 

İLGİLİ HABERLER