Avrupa Birliği teknoloji devlerini dizginlemeye çalışıyor!

AB’nin hazırladığı yeni tasarı Apple, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini hedef alıyor. Yayınlanan yasaya göre şirketler, belirlenen rekabet kurallarını ihlal ettikleri veya kullanıcılarını korumadıkları takdirde ağır cezalarla karşı karşıya kalacak.

Avrupa Komisyonu ve İngiltere teknoloji devleri için belirli sınırlar çizdiği yeni tasarı paketini açıkladı. Bu paketin amacı Apple, Facebook ve Google gibi teknoloji şirketlerinin pazar hakimiyetini azaltmak. Söz konusu tasarı paketine uymayan şirketler, gelirlerinin yüzde 10’una varan para cezası ödeme ve hisselerinin bir kısmını satma gibi yaptırımlara maruz kalacak.

“Dijital Piyasalar Yasa Tasarısı” kullanıcıların cihazlarına önceden yüklenmiş olan yazılım ve uygulamaları kaldırmasına olanak sağlayacak. Büyük teknoloji şirketlerini daha katı kurallara tabi tutan bu yasa, haksız rekabeti de önleyecek.

Tasarı yasalaştığı takdirde, nefret söylemi, terörizm, yasa dışı ve sahte ürün veya içerikler konusunda internet platformları daha fazla sorumluluk almaya zorlanacak.

Yayınlanan kurallar, aylık 45 milyondan fazla kullanıcısı olan veya son bir yıllık piyasa değeri 65 milyar Euro’ya ulaşan şirketleri kapsayacak. Söz konusu tasarının yasalaşması için AB üyesi ülkeleri ve Avrupa parlamentosunun onayı gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER