Atasay’ın hedefi uluslararası moda markası olmak

 

Türkiye’nin en köklü markalarından Atasay, dünya şirketi olma hedefiyle başlattığı değişim, dönüşüm ve gençleşme yatırımlarıyla dünyaya açılıyor.

Atasay Mücevherat’ın 4. kuşak yöneticisi CEO Atasay Kamer bu yenilenmeye paralel olarak gerçekleştirmekte oldukları büyük atılımla beş sene içinde mağaza sayısını 500’e ulaştıracaklarını söyledi.

2018 ile birlikte kendilerini dünya markası olmaya taşıyacak bir yolculuğa başladıklarını belirten Atasay Kamer, “Bu yıl Suudi Arabistan, Kuveyt gibi ülkelerde toplam 10, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yıl sonuna kadar 20 mağaza açmayı planlıyoruz” dedi. Böylece toplamda yurtdışı mağaza sayılarının 35’e çıkacağını ve yalnızca Ortadoğu’da değil, Türki Cumhuriyetleri, Hint, Çin ve Asya-Pasifik’te var olmayı hedeflediklerini belirten Kamer 2023 yılı hedeflerinin toplamda 500 mağazaya ulaşmak olduğunu ifade etti.

“Adım adım değil ‘sıçramalı’ büyüme”

Atasay Kamer, Atasay’ın cirosundan mağaza sayısına, sepet ortalamasına, çalışan sayısına kadar her alanda adım adım değil, “sıçramalı” bir büyüme trendine girmiş durumda olduklarını ifade ederken 2017’deki büyüme rakamının, 2016’ya göre neredeyse iki katına ulaşmasını ancak böyle tarif edebildiğini söyledi.

sepet ortalaması

 “Sanal mağaza satışlarımız 2017 yılında yüzde 265 büyüdü”

Kanal yapısında değişimin de global mücevherat sektöründe bir başka belirgin trend olduğu üzerinde duran Atasay Kamer, online satışlar alanındaki değişim grafiğini yakından izlediklerini anlattı: “Globalde online satışlardaki büyüme dikkat çekici. Online satışlar son on yılda iki haneli büyüme sergilemiş durumda. 2020’de lüks mücevheratta bu oranın yüzde 10 dolaylarında kalacağı düşünülüyor. Yapılan araştırmalar, lüks ürün müşterilerin üçte ikisinin ürünleri önce internetten araştırma yaparak incelediklerini, ardından gidip mağazadan aldıklarını, bir kısmının ise bilgi ve tavsiye almak için internete başvurduklarını gösteriyor.”

 

İLGİLİ HABERLER