Markalar 2021’de “Influencer Marketing” bütçelerini artıracak

2020 yılı itibariyle Influencer’lar pazarlama sektörünün vazgeçilmez bir oyuncusu haline geldi. Birçok büyük markanın yanında hemen her sektörde küçük işletmelere kadar yayılan influencer pazarlamanın yükselişini sürdürdüğü aşikar. İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), tarafından yapılan Influencer Pazarlaması Anketi de buna işaret ediyor. Anket sonuçlarına göre markalar influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçeyi arttıracak.

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) influencer pazarlaması özelinde sektör genelini anlamak amacıyla yaptığı Influencer Pazarlaması Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankete; 58 Reklam Ajansı, 16 Influencer Pazarlama Ajansı ve 69 Reklamveren katılım gösterdi. Katılımcılar, 2020 yılında Influencer Pazarlama Stratejisi en beğenilen marka olarak Trendyol’u seçti. Ankete katılan reklamverenlerin yüzde 91’i, 2021 yılında, influencer pazarlama kampanyalarına ayıracakları bütçenin artacağını öngörüyor.

Bunun yanında reklamverenlerin yüzde 84’ü 2020 yılında influencer pazarlama kampanyası yaptıklarını belirtiyor.

Anketi yanıtlayan reklamverenler, hizmet verdikleri markaların büyük bir çoğunluğunun dijital pazarlama bütçelerinin yüzde 0 ile 5’ini influencer pazarlamasına ayırdıklarını ifade ediyor.

Influencer pazarlama kampanyalarının bütçesi artacak

Anket sonuçlarına göre, ajanslar müşterilerinin yüzde 91’i için influencer pazarlama kampanyası düzenledi. Ajansların 2021 yılı beklentilerine de yer verilen ankette; yüzde 86’sı hizmet verdiği markaların influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artacağını, yüzde 64’ü de yine markalarının influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin yüzde 10 ile 30 oranında artacağını ön görüyor.

Hızlı tüketim ürünleri sektörüyle sırada

Ankete katılan influencer pazarlama ajanslarının verdikleri yanıtlara bakıldığında, bu ajansların en fazla pazarlamasını yaptıkları sektörlerin başında sırasıyla, hızlı tüketim ürünleri, e-ticaret ve tekstil geliyor. 2020 yılında ise bu ajansların yüzde 62’sinin 50’den fazla kampanyaya imza attıkları anket sonuçlarında ortaya çıkan çarpıcı verilerden bir diğerini oluşturdu. Yine anketi yanıtlayan influencer pazarlama ajanslarının yüzde 92’si önümüzdeki yıl, hizmet verdikleri markaların influencer pazarlama bütçelerini arttıracağını düşünüyor.

Anketle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER