Günseli Özen yazdı: “Önlem alsalar bile AVM’ye gitmem diyenlerin oranı yüzde 50”

Buna ben de dahilim ama beni kapsam dışı tutun! Tutun, çünkü zaten AVM’lerde uzun zaman geçiren profil içinde değilim. İhtiyacın kaçınılmaz bir biçimde karşılanması gerektiği gerçeğiyle yüz yüze kaldığım ana kadar beklerim. Paşa gönlümün keyfinin gelmesini ise beklediğim çok olmuştur. Öyle ki son gün gidip üstüne bir de kol, paça tadilatı için yalvar yakar olduğumu bilirim. Sağ olsunlar sürekli müşterileri olduğumdan kırmazlar ama bu tadilatlardan ötürü başıma bir gün bir şey geleceğinden eminim.

AVM’ler bugün kontrollü olarak açılıyor. Karalar bağlamış durumdayım. Yok, öyle onlar açıldı, ben gidemiyorum, fırsatlar kaçıyor duygu hali değil bu! Toplumun ekser çoğunluğunun hissiyatını derinden hissediyor ve tercüman olmaya çalışıyorum ya da katılmazsanız en azından kendi görüşümü seslendirdiğimi düşünün. Ancak AKADEMETRE’in yaptığı “AVM’nin Yeni Normali-Pandemi Sonrasına İlişkin AVM’lere Müşteri Bakışı” araştırması 5 Mayıs tarihli, taptaze ve durumun benim hissiyatımdan öte olduğunu gösteriyor.

Şükür ki, alışveriş yapma isteğim pek çok gerekçeyle kabız olmuş durumda: ya covid beni AVM’de bekliyorsa, ya söylendiği gibi dezenfekte edilmemişse, ya fiziksel mesafeye uyma konusunda karnesi kırıklarla dolu toplumumuzun ısrarlı bir bireyine denk gelirsem. Bunlar elbette kişisel korunmaya yönelik bencil gerekçeler. Diğer yanda ise kendilerini koruma konusunda, karşısındakinin insafına kalmış AVM çalışanlarıyla AVM mağazalarında çalışanlar var.

Eğer özellikle kişisel güvenliklerini önemsediklerini her halleriyle belli eden bağışıklığı yüksek satınalma gücü olanlar AVM’ye gitmek istemiyorsa ve üstüne restoran ve kafeler de henüz kapalıysa, AVM’ler niçin açılıyor sorusunu sormak gerekiyor!

Hal böyleyken sizce kimler AVM’lerin açılmasını isteyebilir?
Markalar işler iyice kesata girdiği ve de hükümet ekonominin çarklarının önce ve yavaştan AVM’lerden başlayarak normale dönmesini istediği için olabilir mi? Ya da başka hangi gerekçeler sıralanabilir?

Her şey normale dönsün. Üzgünüm, kırgın ve kızgınım! Kişisel olarak tepkimi koyuyorum. Markaların beyaz yakalıları evden çalışmaya devam ederken yaka rengi ne olduğu bilmediğim AVM çalışanlarının mağazalara gönderilmesini doğru bulmuyorum. Kaldı ki onların sosyal medya paylaşımlarından “gelmeyin” çağrısını sıklıkla yaptıklarını da görüyorum. Ve son söz; araştırma gösteriyor ki toplum AVM’lere gitmek üzere hükümetin “gerekli tedbirler alındı, gidebilirsiniz” açıklamasını bekliyor. Bir kez daha düşünelim ve AVM’lere gidilmemesi konusunu kanun koyucu ve düzenleyicinin dikkatine sunalım!

İLGİLİ HABERLER