Apple’ın yeni gözdeleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus

Apple, dün düzenlenen etkinlikte ilgiyle beklenen yeni iPhone’larını tanıttı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus olarak adlandırılan iki ürünün özellikleri ve fiyatının açıklandığı etkinlikte ilk olarak Apple CEO’su Tim Cook sahneye çıktı.

Açılış sunumuna Apple Watch ile başlayan Cook, akıllı saat ile yüzde 97 oranında müşteri memnuniyeti sağladıklarını söyledi. Etkinlikte WWDC’15 konferansında duyurulan güncellenmiş işletim sistemi watchOS 2’nin 16 Eylül’de yayınlanacağı açıklanırken akıllı saat cephesinde yer alan diğer gelişmeler iyileştirilmiş görsel özelliklere dayanıyor.

Yeni iPhone’larda en çok dikkat çeken özellik çoklu dokunma özelliğinin 3D Touch olarak anılması. Bu özellik ile ekran parmağınızın basış gücüne göre komut alacak. Kısacası 3D Touch özelliği sıklıkla yaptığınız eylemler için kısa yol oluşturuyor.

iPhone 6S 4.7 inç boyutlarında ve 6S Plus ise 5.5″inç boyutlarında retina ekrana sahip. Yeni iPhone’ların ikisi de 12 megapiksel iSight kameraya sahip olacak. Daha iyi bir otomatik odaklanma ve daha iyi renkler de kamera özelliklerinin arasında yer alıyor. iPhone kameralarının ışıksız ortamlardaki performansına da değinilen etkinlikte yeni iPhone kameralarının 4K kalitesinde video çekebilme yeteneğine de görsellerle değinildi. 5 megapiksel kalitesinde olan iPhone’ların ön kamerası FaceTime HD ise odadaki ışığın durumunu algılayarak hareket eden flash özelliğiyle dikkat çekiyor.

Apple, iPhone 6S Plus’da “Live Photos” özelliğini de duyurdu. Fotoğraf çekmeden önceki dakikaları otomatik olarak kaydeden teknolojiyle, fotoğraflara dokunduğunuzda fotoğraflar hareket ediyor. Live Photos bir video değil, fotoğraf temelli olacak ve Facebook’un iOS uygulamasıyla da uyumlu. 

Yeni iPhone aksesuarlarından da bahsedilen etkinlikte Apple’ın telefonları gümüş, altın, uzay grisi ve yeni rengi gül kurusu ile karşımıza geliyor. Yeni ürünlerin özellikleri arasında telefonunuzun kilidini açmaya yarayan parmak izi sensörü TouchID’de iyileştirilmiş olarak yer alıyor.
 
130 ülkede satışa çıkması beklenen iPhone’ların 12 Eylül’de ön siparişleri tamamlanacak ve 25 Eylül tarihinde piyasaya çıkması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER