Apple’a eski iPhone’ları yavaşlattığı iddiasıyla 4 trilyon liralık dava açıldı

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen “Apple, iPhone’u bilerek yavaşlatıyor” iddiasında dava yoluna gidildi. iPhone kullanıcısı ABD’li Violetta Mailyan, cihazların performanslarını bilerek düşürerek kullanıcıları yenilerini almaya zorladığı gerekçesi ile Apple’ı dolandırıcılıkla suçladı ve 4 trilyon lira tazminat davası açtı.

iPhone’a açılan ilk bireysel davada Kullanıcıların yorumlarıyla birlikte yapılan performans analizinin sonuçları tartışmaların fitilini yeniden ateşledi.

Apple gerçekten eski iPhone’ları yavaşlatıyor mu?

Performans analizi yapan Geekbench’in grafiklerine göre IOS işletim sisteminin her bir güncellemesi sonrasında nasıl yavaşladığını görmek mümkün;
iPhone 6s - 10.2.0

iPhone 6s - 10.2.1

iPhone 6s - 11.2.0

Bunun sebebiyse eskimeye başlayan iPhone’unuzun tükenmek üzere olan pil ömrü. Henüz şarjınız %40’lardayken telefonunuz aniden kapanabiliyor. Eğer böyle bir sorun yaşamıyorsanız sadece telefonunuz yavaşladıysa işte iddialar tam burada devreye giriyor. Çünkü Apple her yeni IOS güncellemesinde telefonunuzun CPU performansını düşürüyor. Böylece işlemciniz de eskiyen pilinize uyum sağlıyor. Sonuç; yavaş bir cihaz.

Açılan bireysel dava ve istenen rekor tazminat nasıl sonuçlanır, nasıl açıklamalar yapılır göreceğiz ama dünya devi bir markanın, yeni çıkan telefon modellerini aldırmak için eski modelleri bilerek yavaşlattığı iddiası itibar kaybettiren bir suçlama.

İLGİLİ HABERLER