Apple ve HTC’den savaşa son kararı!

Sayısız markayla küresel alanda patent savaşları veren ve en son olarak geçtiğimiz hafta Motorola’ya karşı önemli bir davası aleyhine sonuçlanan Apple, akıllı telefon üreticisi HTC ile uzlaşmaya vardı. İki şirket, iki yıldan bu yana akıllı telefonları ilgilendiren çeşitli patentler konusunda davalıktı. Apple ve HTC, teknoloji dünyasında dönüm noktası olarak görülen bir karar alarak, 10 yıl boyunca kullanacakları patentlere lisans alınması konusunda ortak hareket edeceklerini açıkladı. Anlaşmanın finansal rakamları ve diğer detayları açıklanmazken, 10 yıllık anlaşmaya mevcut patentlerin de dahil olduğu ifade edildi. Apple ve HTC, varılan uzlaşmanın ardından açıklamada bulunarak karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Apple’ın CEO’su Tim Cook, “HTC ile anlaşmaya varmış olmaktan memnunuz” derken, HTC’nin CEO’su Peter Chou, “Apple ile aramızdaki anlaşmazlıkları sona erdişmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadesini kullandı.
İki yıldır süren kavga
Apple ile HTC arasındaki yasak mücadele, Mart 2010’da, Apple ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) başvurduğunda başlamıştı. Apple, başvurusunda HTC’nin 10 patentini ihlal ettiğini belirtmiş, ABD’ye ithal edilen ürünlerin gümrükten geçip geçmemesine karar veren komisyon, Haziran 2011’de sonuçlanan soruşturmasında, söz konusu patentlerin sadece ikisinin ihlal edildiği sonucuna varmıştı. Bu gelişmeden beş ay sonra, bu sefer HTC, Apple’ın iPad, iPod ve iPhone cihazlarında kendisine ait beş patenti ihlal ettiğini öne sürerek dava açmıştı. Tayvanlı şirket iki ay sonra da Delaware Bölge Mahmesine başvurarak Apple’ın Mac bilgisayarı, iPod, iPhone, iPad ve diğer cihazlarında iki Wi-Fi bağlantılı patentini ihlal ettiğini suçlamasında bulundu.
Bir kazandı bir kaybetti
Apple, Aralık 2011’de ‘data tapping’ (veri tespit) adı verilen ve akıllı telefonlarda yapılan işlemle bağlantılı fonksiyonu otomatik olarak sunan uygulamanın HTC tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle bir davada galip geldi. Mahkeme, bu patenti ihlal ettiği belirtilen modellerden veri tespit özelliğinin 19 Nisan 2012’ye kadar çıkarılmasını emretmişti. HTC ise söz konusu özelliği tüm telefonlarından çıkarma karar almıştı. Apple’ın HTC’ye yönelik en son patent davası girişimleri ise karışık sonuçlar verdi. HTC One X ve Evo 4G LTE modellerini iki hafta gümrükte tutarak incelemeye tabi tutan ITC, bu sürenin sonunda telefonların satışına izin verdi. Apple’ın HTC ile uzlaşmaya varması, şirketin diğer büyük rakipleri Samsung ve Google’a karşı nasıl bir tavır alacağını da merak konusu haline getirdi. Apple, geçtiğimiz hafta Google’ın sahibi olduğu Motorola’ya karşı bir dava kaybetti, Samsung’a karşı ise ABD’de Ağustos ayında kazandığı davanın ardından İngiltere ve Almanya’da beklemediği kararlar aldı. Teknoloji dünyasında önemli bir dönüm noktası olan Apple-HTC anlaşmasının, diğer şirketlere de yayılması büyük değişimler getirebilir.

İLGİLİ HABERLER