Apple Card cinsiyetçilik mi yapıyor?

Apple’ın son dönemdeki en büyük atılımlarından biri olan Apple Card için ortak çalışılan Goldman Sachs Bankası’nın kadınların yaptığı başvurulara bazı kısıtlamalar uyguladığı iddia ediliyor. David Heinemeier Hansson isimli yazılımcının Twitter hesabından paylaştığı cinsiyetçi kart limiti uygulaması olayı sonrasında gündeme gelen bu soruşturma temelde Goldman Sachs’a açılmış olsa da Apple Card’ı da büyük ölçüde etkileyecek gibi görünüyor.

Apple, ticari anlamda bir girişim daha yaparak Apple Card’ı tanıtmıştı ve Apple Card için Goldman Sachs Bankası ile iş birliği yapmıştı. New York Finansal Hizmetler Departmanı, teknoloji şirketi Apple’a “kadın ve erkeklere farklı kredi kartı limitleri sunularak cinsiyetçilik yaptığı” iddiaları ve Apple’ın kredi kartı hizmetleri için iş birliği yaptığı Goldman Sachs Bankası’nın algoritmasının kredi sınırlarını belirlemede, kadınlara karşı ayrımcılık yaptığı iddialarının ardından soruşturma başlattı.

Aynı koşuldaki bir erkek ve kadına farklı oranda limit tanımlandı

Teknoloji girişimcisi David Heinemeier Hansson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada aynı koşullardaki eşine kendisinden 20 kat daha az limit verildiği paylaşımında bulundu. Twitter paylaşımlarından sonra eşinin limitinin yeniden düzenlendiğini söyleyen Hansson, hayal kırıklığının yalnızca kart limitleriyle sınırlı kalmadığını, müşteri temsilcilerinin sorunlara karşı algoritmaları suçlaması konusunda eğitilmesinin büyük bir yanlış olduğunu söyledi.

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak kredi kartının limitinin, eşininkinden 10 kat fazla olduğunu iddia ederek, benzer bir durumun başına geldiğini söyledi.

Apple Cardı ağustos ayında piyasaya süren Apple ise söz konusu iddialara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Apple Card’ı dağıtan banka olan Goldman Sachs soruşturma altına alındı

New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan bir sözcü, konu hakkında Bloomberg’e verdiği röportajda “Bakanlık, yasaların ihlal edilip edilmediğini anlamak ve tüketicilerin cinsiyetlerinden bağımsız şekilde eşit muamele görüp görmediğini belirlemek için soruşturma yürütecek” dedi.

İLGİLİ HABERLER