Apple bir ilke daha imza attı!

Teknoloji devi Apple’ın ABD piyasalarındaki şirket hisseleri, dünkü kapanışta 122 dolara ulaştı ve şirketin piyasa değeri 711 milyar dolara yükseldi. Böylece Apple, tarihte piyasa değeri 700 milyar doları aşan ilk şirket oldu.

Dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple, çıkardığı ürünlerle ve piyasalardaki başarısıyla sadece teknoloji severleri değil, yatırımcılarını da sevindirmeye devam ediyor. ABD piyasalarındaki dünkü kapanışta Apple’ın şirket hisseleri 122 dolara ulaştı ve şirketin piyasa değeri 711 milyar dolar oldu. Apple’ın ABD piyasalarındaki değeri daha önce de seans içinde 700 milyar doları aşmış, ancak kapanış anında değer, bu rakamın altına düşmüştü. 711 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Apple’ın hisselerindeki artış, bilanço verilerinin açıklanmasının ardından gerçekleşti. Şirket, 2014’ün son çeyreğinde 74.6 milyar dolarlık ciro üzerinden 18 milyar dolarlık gelir açıklamıştı. Apple, bu haliyle 385 milyar dolarlık değerle dünyanın ikinci en büyük şirketi konumunda bulunan Exxon Mobile’ın yaklaşık iki katı değere ulaştı.

Değeri ikiye katladı

Apple’ın CEO’su Tim Cook, kanser sebebiyle hayata gözlerini yuman Apple’ın kurucu CEO’su Steve Jobs’tan görevi devraldığında Apple’ın piyasa değeri 350 milyar dolar civarındaydı. 2014’ün son çeyreğinde iPhone modelleri 2 yıl aradan sonra Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonların toplamından daha çok satmıştı.

İLGİLİ HABERLER