Anadolu Efes boykotuna Tuncay Özilhan’dan yanıt geldi…

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın, “Evde bira üretimi satışları etkiliyor. Ancak bunu çok sağlıklı bulmuyorum. Bu durum vergi kaybına da yol açıyor” açıklaması sonra sosyal medyada büyük tepki uyandırmıştı.

Bira satışlarındaki yüzde 5.7’lik düşüşü evde bira yapımının artmasına bağlayan Özilhan bu iddiasını, “Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7.5 liralık biranın 4 lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” sözleriyle açıklamıştı.

Hızla artan tepkiler üzerine Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan basın mensuplarına gönderdiği bir mektupla eleştirilere yanıt verdi.

İşte Özilhan’ın o mektubu…

“Değerli Basın Mensupları,
Frankfurt Paperworld Fuarı’nda basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında konu alkollü içeceklerdeki vergilerin yüksekliğinden açıldı, ben de vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu.
Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz.
Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir.
Kamuoyunun bilgilerine sunarım.
Saygılarımla,
Tuncay Özilhan
Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı”

 

Tuncay Özilhan BilgilendirmeMetni

İLGİLİ HABERLER