Amerikalı Covid-19’u izleyen app’ten tedirgin!

Eyaletler, Apple ve Google’ın birlikte geliştirdiği Covid’19 aplikasyonunu kullanma konusunda aynı kabulü göstermedi. Şimdilerde devlet otoritesinin vatandaşlarını mı yoksa Covid-19’u mu takip edeceğini sorguluyor.  

Apple ve Google’ın koronavirüs teşhisi konmuş kişilerle teması en aza indirgemek üzere kullanıcılarını takip eden uygulamasından aylar önce bahsetmiştik. Tüm dünyada kolektif derdimize en etkili çare mi yoksa teknoloji devlerinin insanların mahremiyetine başka bir saldırısı mı olduğu üzerine tartışmalara yol açan eklenti, sonunda A.B.D’ye ulaştı. “Biraz geç olmadı mı?” sitemini de beraberinde getiren teknolojinin Kuzey Amerika’da hayatı nasıl değiştireceğiyse büyük soru işaretlerinden sadece bir tanesi.

Bluetooth altyapılı teknolojinin bir diğer handikapı da, eklentinin asıl hedefine etkili bir şekilde ulaşabilmesi için bölgede bulunan tüm insanların eklentinin uyumlu çalıştığı bir uygulamayı indirmiş olması gerekliliği.

A.B.D’de uygulamayı kullanmaya başlayan ilk eyalet Virginia oldu. Ancak uygulamanın handikaplarından bir diğeriyse, aplikasyonu kullanan bir Virginialının eyaleti terk etmesi halinde artık bu takip sisteminden yararlanamayacak olması. “O halde herkes bu uygulamayı telefonuna indirsin!” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak diğer eyaletlerin Google ve Apple’ın birlikte tasarladığı bu eklentiyi destekleyecek bir uygulama geliştirmeye pek niyetleri yok.

Eklenti ilk duyurulduğunda Apple ve Google sundukları teknolojiyi Alabama, North Dakota ve South Carolina’nın doğru uygulamayı geliştirip kullanan ilk üç eyalet olacağını öngörmüştü. Ancak South Carolina Sağlık ve Çevresel Kontrol Departmanı herhangi bir temas takibi uygulamasını kullanmadığını, North Dakota ise uygulamanın yolda olduğunu iletti. Alabama eklentiyi sadece eyalette bulunan üniversite öğrencilerinin kullanabildiği GuideSafe adlı pilot aplikasyona yükledi.

Kimse açıkça dile getirmese de, eklentinin ilk duyurulduğu günden itibaren hissedilen mahremiyet endişesi, sağlık sektöründe çığır açma potansiyeli olan bu uygulamanın önünü kesti demek mümkün.

İLGİLİ HABERLER