American Associaton of Advertising Agencies CEO’su Kaplowitz: “Önceliğimiz satış yapmak değil, aksiyon!”

American Associaton of Advertising Agencies (Amerikan Reklam Ajansları Derneği) veya popüler adıyla 4A’in CEO’su Marla Kaplowitz, ajansların insanların iyiliğine odaklanması ve markaların müşterileriyle iletişim kurabilmeye devam edebilmesi için yeni yollar keşfetmesi gerektiğini iletiyor.

American Associaton of Advertising Agencies (Amerikan Reklam Ajansları Derneği) veya popüler adıyla 4A’in CEO’su Marla Kaplowitz, dernek üyelerinin salgın ve karantina süreci sırasında engellerle nasıl başa çıktığını gözlemliyor. The Drum’ın gerçekleştirdiği Digital Transformation Festival kapsamındaki konuşmasında Kaplowitz markaların satış yapmaktan uzaklaşıp aksiyon alarak ve ihtiyaç karşılayarak daha uzun vadeli bir marka inşa sürecine girdiklerini belirtti.

Kaplowitz markalar hakkında, “Şu anda olay satış yapmak değil. Şu anda değerli olan markaların aldığı aksiyonları görmek. Amaçlarını ortaya koyabilecekleri veya amaçları tozlandıysa onu temizleyip tekrar bağ kurabilecekleri bir fırsatın içindeler. Topluma odaklanabilir ve insanlara bu süreçte yardımcı olabilirler” diyor. Markalar özellikle global olarak servis edilen #evdekal mesajını aktarma ihtiyacını karşılıyor.

“İnsanlar markaların kriz sürecinde yardım etmek için ne yaptıklarını bilmek istiyor. Şu anda aksiyonlar satış yapmaktan daha anlamlı”. Organizasyon ajansların salgının getirdiği zorlukları nasıl ele aldığını ortaya koyarken kısıtlanan bütçeler nedeniyle harcama kesintilerine, ücretsiz izinlere ve prim iptallerine de değindi.

Kaplowitz ajansların hareketleri hakkında, “Ajanslar ekiplerine odaklanmış durumda. Güvende, sağlıklı ve iş sahibi olduklarından emin olmak istiyorlar. Sonrasında müşteriler geliyor. Onlarla da proaktif bir şekilde işleri, medya, yaratıcılık ve yeni finansal yaptırımlar hakkındaki sohbetlerini canlı tutuyorlar. Ve elbette son olarak harcamalarına bakıp nereden kesinti yapabileceklerini saptıyorlar” diyor.

Karantina sürecinin ne kadar süreceğine dair belirsizlik devam ediyor. Bu yüzden birçok insan için evden çalışıyor olsalar dahi çalışmalar aynı tas aynı hamam devam ediyor. Ancak salgın sürecinin etkileri herkes tarafından aynı şiddetle hissedilmiyor. “Ajansların deneyimlediği etki aktif oldukları sektöre göre değişim gösteriyor” diyor Kaplowitz ve ekliyor, “eğer ajansınız seyahat ve konaklama sektörüne bağlıysa FMCG, gıda, içecek ve kişisel bakım sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren ajanslardan daha çok etkileneceksiniz”.

Bazı sektörler fırsatlarla dolu bir sürece girip reklamlar aracılığıyla gündemde kalmaya çalışıyor. Ancak tedarik zincirlerinin bu süreçte hayati olmayan sektörlerde hizmet veren çalışanlarını izne çıkarmış olmaları bu avantajı birkaç sektörle sınırlı kılıyor. Kaplowitz’in ele aldığı bir başka konu bağımsız ajansların aldığı darbe oldu. Network ajansların sahip olduğu finansal kaynaklara sahip olmamaları nedeniyle bu süreçte zorlanacaklarını belirten Kaplowitz, “bu ajansların bir çoğu proaktif olarak izin, maaş kısıtlamaları ve harcama değerlendirmelerini gözden geçiriyor” diyor. “Ancak daha önemlisi, müşterilerine odaklanmış vaziyetteler. Yeni iş fırsatlarını ele almaları ve işlerini sürdürmenin bir yolunu bulmaları büyük önem taşıyor”.

Festivalin önceki günlerinde Pizza Hut’ın CMO’su Beverley D’Cruz markalara medya harcamalarını geri çekmemeleri konusunda çağrıda bulundu.

Gerileme dönemiyle karşı karşıya olduğumuz bu zaman diliminde sektörün büyük bir kısmı harcama yapmanın anlamlı olduğunu düşünse de kaynaklar adeta buharlaşıyor.

Bu birçok şirket için yeni kanallar bulmak, yaratıcılığa alan sağlamak ve yeni gerçekliğimize uygun hedefler belirlemek anlamına geliyor.

Zorluklara rağmen sektör direnmeye devam ediyor. Sözleşmeler online de olsa devam ediyor ve Kaplowitz konkur süreçleri sonrası tüm işlerin bir ajans tarafından üstlenilmesi modelindense projeden projeye yapılan tekil sözleşmelere geçildiğini belirtiyor.

“Yeni işler bir ajansın can suyudur. İşlerin geliyor olması bu yüzden önemli. Yeni işler aynı zamanda yaratıcılığın kendini gösterdiği ve insanların bir araya geldiği alandır. Bu yüzden önerim iş arayışına devam etmeniz yönünde”.

Uzun vadeli dersler hakkında Kaplowitz de insanlık ve toplum üzerine yoğunlaşılması gerektiğinin altını çiziyor.

“Salgından önceki sorunlarımız da önemliydi ancak özellikle şu anda gözümüze çok da büyük görünmüyorlar” diyor ve ekliyor, “ajanslar müşterilerin en zorlu problemlerine yaratıcı çözümler bulmak için var. Umuyorum ki bu süreç ajansların varlığının nedenini herkese hatırlatır”.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER