Amazon nasıl para kazanıyor?

Amazon ve Jeff Bezos tüm dünyanın dilinde. Nasıl olmasın? 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Amazon, dünyanın en değerli perakendecisi. Ancak şirket, bir çevrimiçi mağazadan çok daha fazlası haline geldi. Şirket şu anda birden fazla milyar dolarlık gelir akışına sahip…

Amazon’un farklı iş segmentlerine ve her birinin şirketin 2019’daki toplam gelirine ne kadar katkıda bulunduğuna birlikte göz atalım (281 milyar dolar)

Çevrimiçi mağazalar yüzde 50,4 ile en yüksek gelir miktarını oluştururken , üçüncü taraf satıcı hizmetleri de önemli bir paya sahip ve toplamın yüzde 19,2’sini oluşturuyor.

Verilere göre 2000 yılında brüt ürün satışlarının yalnızca yüzde 3’ünü oluşturan üçüncü taraf satışları  yıllar içinde önemli bir büyüme kaydetmiş. 2018 yılına bakıldığında bu oran yüzde 58 olarak karşımıza çıkıyor.

Amazon Web Services (AWS) şirketin üçüncü en önemli gelir akışı kanalı ve toplam gelire yüzde 12,5 katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, 2019’da toplam gelire nispeten küçük bir yüzde katkıda bulunmasına rağmen AWS, Amazon’un işletme gelirinin büyük bir bölümünü oluşturarak şirketin genel kârlılığının anahtarı halinde görünüyor…

Kaynak: Visual Capitalist

İLGİLİ HABERLER