Amazon’da düşen karlılık performasına rağmen artan reklam gelirleri dikkat çekiyor

Amazon son iki yıl içerisinde ilk defa karlılık oranlarında düşüş açıkladı. Bu duruma karşın reklam yoluyla elde edilen gelirler 3’üncü çeyrekte toplam satış büyümesi içerisinde öne çıktı.

E-ticaret devi Amazon 24 Ekim’de yapılan toplantının ardından 2019’un üçüncü çeyreğine dair raporlarını yayınladı. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla karlılığı yüzde 28 oranında düşen Amazon bu duruma rağmen 2.1 milyar dolar net kar açıkladı. Firma bu durumun sebebi olarak depolara ve teslimat ağına yaptığı yatırımları gösteriyor.

Karlılık oranlarındaki düşüşe rağmen, Amazon’un gelirleri geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 24 artarak 70 milyar dolar seviyesine ulaştı. Rakamlar içerisinde en çok dikkat çeken kalem reklam gelirleri oldu. Amazon’un reklam servislerinin geliri 2018’in üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 45 artarak 3 milyar dolara ulaştı.

Amazon’un CFO’su Brian Olsavsky reklam servislerinin gelişiminden dolayı fazlasıyla mutlu olduklarını, reklam deneyimi tasarlama konusunda daha da ileri gitmeyi hedeflediklerini açıkladı. Dijital reklamların tüketici profillerinin analizi ve talepleri doğrultusunda gösterilmesi ile ilgili geliştirmelere odaklandıklarını belirten Olsavsky, machine-learning teknolojisinin öneminin altını çizdi.

eMarketer tarafından yapılan araştırmada, ilerleyen zamanlarda Amazon’un internet aramalarına dayalı reklam sektöründe yıllardır sektör lideri olan Google’ın tahtını sallayabileceği belirtiliyor.

Kaynak: The Drum
Ana görsel kaynağı: Amazon.

İLGİLİ HABERLER