Akıllı Stad Vodafone Arena’nın teknolojisini, Ender Buruk Marketing Türkiye’ye anlattı

11 Nisan’da Bursaspor-Beşiktaş karşılaşmasıyla kapılarını taraftarlara açan Vodafone Arena, dünyanın en akıllı stadlarından biri. Onu bu kadar akıllı yapan özelliklerinin arkasındaki teknolojiyle adından söz ettiren Vodafone Arena’nın teknik altyapısı hakkında merak edilenleri, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk Marketing Türkiye okuyucuları için anlattı.

Stattaki teknolojik yenilikler neler, nasıl bir teknolojiden bahsediyoruz?

Vodafone Arena ile Türkiye’nin ilk akıllı stadyumuna imza attık. Teknolojik altyapısıyla, hayalini kurduğumuz dijital Türkiye’nin bir örneğini yaptık. Vodafone Arena, Avrupa’da en geniş bant genişliğine ve en çok ekrana sahip stadyum oldu. Aynı zamanda, dünyanın en önemli mega kentlerinden İstanbul’un göbeğinde Türkiye’nin en sürdürülebilir iletişim altyapısına sahip futbol stadyumunu hayata geçirdik.

Vodafone Arena’nın en önemli özelliklerinden biri, akıllı stadyumun, mimari projenin parçası olması. Vodafone Arena’nın akıllı stadyum uygulamalarını, Avrupa’da bir ilk olarak, inşaat aşamasından itibaren planlı ve entegre bir biçimde hayata geçirdik. İlk günden beri bu vizyonla inşa edilen Vodafone Arena’yı dünyadaki birçok stadyumdan ayıran en önemli özelliği bu diyebiliriz.

Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Vodafone Arena’nın akıllı stadyum altyapısı için 142 bin 305 metre kablo döşedik ve bin 200 anten kullandık. Vodafone Arena’da tüm akıllı stadyum altyapısını besleyen veri ve telekom odaları bulunuyor. 50 bin ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak, yüksek bant genişlikli WiFi, 2G, 3G ve 4.5G uyumlu ağ bağlantıları mevcut.

Özellikle yeni hayata geçen 4.5G teknolojisiyle Vodafone Arena’da seyircilere kesintisiz iletişim sunuyoruz. Taraftarlar 4.5G sayesinde mobil iletişimde daha yüksek aktarım hızları, kapasite ve kaliteye sahip olabiliyor.

Toplam 41 bin 903 koltuk kapasiteli Vodafone Arena’da çatıya ve kapalı alanlara kurulan son derece yüksek veri aktarımı kapasitesine sahip antenler, kapsama sorunu yaşanmamasını sağlıyor.

4.5G bağlantısı için çatıda 74 ayrı noktadan kapsama sağlanıyor. Vodafone Arena’nın soyunma odaları, restoranlar, asansörler ve otopark girişi gibi kapalı alanlarda ise yaklaşık 250 ayrı noktadan kapsama sağlanıyor. Bunlara ek olarak, maç öncesi ve sonrasında 16 özel anten kullanımıyla ziyaretçilerin 4.5G deneyimi artırılıyor.

Vodafone Arena’da farklı noktalarda konumlandırdığımız ve her birinde farklı içerik yayını yapabildiğimiz dijital ekranlarla ileri yayın teknolojisinin tüm olanaklarından faydalanıyoruz.

700’den fazla videowall ve 2 bin 200 koltuk içine konumlandırılan interaktif ekranla seyirciye burada sadece kendi gördüğünü değil, göremediklerini de sunarak futbol deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Localarda ikişer adet ekran bulunuyor. 1903 Tribünü Lounge’unda da birçok videowall ile taraftarlara hizmet veriyoruz.

Diğer yandan, özel ve avantajlı Vodafone servisleriyle abonelerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Bu kapsamda, taraftarlara ve ziyaretçilere zengin içerikli Vodafone Arena uygulamasını sunuyoruz. Örneğin, taraftarlar maç sabahı Vodafone Arena uygulaması üzerinden bilgilendirmeler ve geri sayım mesajlarıyla güne başlıyor. Vodafone Arena’da yer alan ekranlardaki maç öncesi bilgiler ve yorumlarla maça hazırlanıyorlar. Maç sırasında maçın canlı yayınına, tekrar görüntülerine ve özel istatistiklere uygulama üzerinden ulaşıyorlar. Maç bitip herkes evine giderken de bu dijital deneyimi yaşamaya devam ediyorlar. Bütün bu çalışmalarımızla, taraftarlarımıza ve ziyaretçilerimize maç günleri uçtan uca dijital deneyim yaşatıyoruz.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER