Airbnb “Yetenek Rehberi” ile işsiz kalan çalışanlarına destek veriyor

İşsiz kalan veya maaşları kesintiye uğrayan çalışanlarına destek sözü veren Airbnb, bu sözünü geçtiğimiz haftanın başında yayınladığı Talent Directory (Yetenek Rehberi) adlı uygulamasıyla tuttu.

CEO ve Kurucu Ortak Brian Chesky bin 900 çalışanlarına ilettiği, COVID-19 salgını sırasında yapılacakların da bulunduğu notunda işsiz kalan çalışanların iş bulmasını kolaylaştıracak bir web sitesi yayınlayacağını duyurdu. Yetenek Rehberi eski Airbnb çalışanlarının profil oluşturmasına, özgeçmiş ve portföy yüklemesine olanak sağlıyor. Böylece olası bir işveren her bir üye hakkında iyi bir fikre sahip olabiliyor.

Chesky notunda, “Bu yürek parçalayıcı deneyim boyunca her birinizden ilham aldım” diyor ve ekliyor, “Dünyanın insan dokunuşuna her zamankinden daha çok ihtiyacı var ve Airbnb’nin bu ihtiyacı karşılayabileceğine eminim. Bu kanaatim, size olan inancımdan geliyor”.

Airbnb’nin işten çıkarılan çalışanlarına yardım etme şekilleri Yetenek Rehberi’yle de sınırlı değil. 2020 yılının kalanı boyunca Airbnb İşe Alım ekibi, eski çalışanlarını yeniden iş dünyasına kazandıran Airbnb Mezun Yerleştirme Ekibi’ne dönüşecek. Airbnb insan kaynakları birimi kurumdan ayrılan çalışanlara yeni iş bulmaları konusunda destek verecek. Bunun yanı sıra Airbnb önümüzdeki 4 ay boyunca uzmanlığı kariyer değişimi ve meslek konumlandırma olan RiseSmart ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle bir kariyer servis hizmeti sunacak. Kurumda işine devam eden tüm çalışanlarını Mezun Yerleştirme Ekibi’ne katılmaya teşvik eden şirket yolu Airbnb’den geçmiş herkesin birbirine destek olmasının önemine vurgu yapıyor. Bir güzel detay da işten çıkarılan herkesin kurum tarafından sağlanan Apple laptoplarını iaed etmek durumunda olmaması. Chesky’nin saydam, kararlı ve hatta hassas tonu ve aksiyon planı kriz zamanında iyi liderliğin en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

Kaynak: Campaignlive

İLGİLİ HABERLER