Acun Ilıcalı eskisi kadar izleniyor mu?

16 yıl dile kolay! Ancak olur, olmaz derken Acun Ilıcalı ardında pek çok soruyla ve dedikodular arasında Show TV’den Star’a geçiverdi. Ilıcalı’nın iyi bir huyu var. Kim ne derse desin o bildiğini yapıyor ve yaparken de pek konuşmuyor. O konuşmayınca önce yükselen sesler bir süre sonra kesiliyor. Star’ın rayting rakamlarına bakınca haftanın 4 gününde en çok izlenen kanal olduğunu görüyoruz. 3 gününde Acun Ilıcalı’nın programları var. Raytingler öyle diyor ama kulislerde Acun Medya işlerine ilginin azaldığı da konuşuluyor. Xsights Araştırma, Marketing Türkiye için Türkiye’nin konuşan panelinden Yetenek Sizsiniz, O Ses Türkiye ve Survivor ile ilgili nabız tutunca bakın sonuçlar nasıl çıktı?
“Var mısın Yok musun neden hâlâ akılda?
Ilıcalı programı yapmıyor ama araştırmada üst sıralarda çıkınca üstünde biraz düşünelim. Neden sorusunun cevabı aslında çok basit. “Var mısın Yok musun?”da hikayesi olan insanlar yarışıyordu. Yarışmanın formatı gereği aynı yarışmacılar baştan sona ekranda kaldıklarından izleyenler hem onların hikayelerini biliyor hem de kendilerini onlardan birinin yerine koyuyordu. Böylelikle program yarışma olmaktan çıkıp insanların günlük sorunlarını bile paylaştığı samimi bir ortama dönüşüyordu. İşin psikolojik ve sosyolojik bilimsel yanı bir kenara format, bireyin özel bir yeteneği olmasa da sadece birey olmaktan ötürü kendini ifade edebildiği bir şekle dönüşüyordu. Yeniçağın sosyal medyasındaki gibi herkes kendi mecrasını, izleyenini oluşturabiliyor, bizzat kendisi “mecra” olabiliyordu. İşte, “Var mısın Yok musun”daki bütün mesele insanidir ve insani bir ihtiyacı karşılar. Bu da yabana atılmayacak bir içgörüdür. Acun Ilıcalı topyekün Star’a geçtikten sonra başarısı devam ediyor mu, programlarda bir farklılık var mı? İki sorunun cevapları aşağı yukarı yüzdelikli olarak şöyle:
Fikri olmayan 29,
Hayır ettirmiyor 15,
Evet başarılı 56
Acun Medya’nın en çok hangi programını beğeniyorsunuz?
Acun Ilıcalı’ya ilgisi bir yüzde 30’luk kitleyi bir yana bırakırsak sırasıyla
Yetenek Sizsiniz
Var mısın Yok musun?
O Ses Türkiye  
Survivor.
Bu arada bir de satır arası verelim. Halkımız Survivor’un Ünlüler – Gönüllüler versiyonundan pek hoşlanmıyor.
Araştırmada daha pek çok ayrıntı varsa de ben tamamına bakan birisi olarak Acun Medya programlarının izlendiğini söyleyebilirim. Ancak Acun Medya’nın tüm işlerine ilgisiz kemikleşmiş yüzde 30’u doğru okumak lazım. Nereden bakarsan bak sosyoekonomik sınıflandırmanın profil olarak kayda değer bu kitlesi izleyici kitlesinin üçte biri. Araştırmaya ilişkin kişisel yorumuma gelince; satır aralarındaki ayrıntılara karından konuşmalar da katılınca programların izlenme hızının yavaşladığını söylemek mümkün. Eh bunca yıldan sonra bu da normal. Eğer Acun Ilıcalı toplumun onaylamadığı kişisel bir hata yapmazsa Acun Medya’nın işleri daha uzun yıllar gider.

Bu yazı Günseli Özen Ocakoğlu’nun Zaman gazetesindeki köşesinden alınmıştır. 
 

İLGİLİ HABERLER