Kadınlara hem sürdürülebilir hem de “Yerli Yerinde” destek!

ABC Deterjan, kadın çiftçilerle birlikte kırsal kalkınma stratejisine dayalı kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Yerli Yerinde” ile her yıl farklı bir bölgede farklı bir tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye destek veriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen projenin ilk yılında Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde “safran”, ikinci yılında Ordu’nun Perşembe ilçesinde “taflan” yetiştiriciliğine destek verilirken bu yıl ise Bursa’nın Karacabey ilçesinin Dağkadı köyünde, ekinezya üretimi desteklenecek 

2020 yılının projesi olarak seçilen ekinezya bitkisi şu ana kadar ekonomik anlamda değeri olan bir bitki değil. Türkiye’de bazı bölgelerde yetiştiriliyor ancak pek çok tıbbi ve aromatik bitki gibi ekonomik değeri henüz yok.

ABC Deterjan’ın Yerli Yerinde projesi kapsamında verilen destek sayesinde bölgede 5 dönümlük alanda ekinezya yetiştirilmeye başlandı. Mart 2020’de alınan 20 bin adet ekinezya fidesi dikildi ve 1 dönümlük alandan 300 kilo ekinezya elde edildi, bu rakam ortalama rekoltenin oldukça üzerinde. Yetişen ekinezyaların kurutularak ekonomik değer sağlaması amacıyla Dağkadı Üreten Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’nin kurutma makinesi başta olmak üzere tüm teknik ekipmanının satın alınması sağlandı.

Hasat sonunda elde edilecek yaklaşık 1.5 ton ekinezyanın satışı için aktar toptancıları ve e-ticaret için altyapı çalışmaları sürüyor. Ekinezyanın 100 gramının piyasadaki satış değeri yaklaşık 25 TL. hasat sonunda elde edilmesi planlanan 1.5 ton ekinezyanın ekonomik değeri yaklaşık 375 bin TL ila 400 bin TL arasında değişiyor.

Yerli Yerinde Ekinezya projesi sayesinde Dağkadı köyünde 30 kadın kendilerini geçindirecek geliri elde edebilecek. Kadın kooperatifinin tesisinde oluşturulan teknik ekipman ve kurutma makineleri sayesinde ziyan olan pek çok sebze ve meyve de değerlendirilecek. Bu sayede yıllık yaklaşık 1 milyon TL’lik gelir elde edilebilecek.

“Ülkemizde dev bir hazine var: Tıbbi ve Aromatik bitkiler”

Projeyi değerlendiren Bursa Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül “Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak elimizde pek çok kadın projesi mevcut. ABC Deterjan’ın geçtiğimiz Şubat ayında bize gelmesiyle birlikte önce çok sevindik ve hemen Dağkadı Üreten Kadınlar Kalkınma Kooperatifi ile görüşme sağladık. Bursa ili olarak Tıbbi ve Aromatik bitkilere büyük oranda değer katma çabalarımız sürüyor. Bursa’da çok büyük oranda çiftçiliği kadınlarımız ile yürütüyoruz. Açıkçası tarım alanında kadınlarımızın erkeklerden daha fazla değer yarattıklarını söyleyebilirim. ABC’nin bize başvurusuyla birlikte bir taşla iki kuş vurmuş olduk” dedi.

“Bir kadın çiftçi olmaktan gurur duyuyorum”

“Bir kadın çiftçi olmaktan gurur duyuyorum” diyerek sözlerine başlayan Yerli Yerinde Ekinezya projesinin STK ortağı Dağkadı Üreten Kadınlar Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aylin Yıldız  “Bu proje ve ABC’nin desteği sayesinde hem hayallerimizi süsleyen tıbbi ve aromatik bitkiyi yetiştirdik hem de kooperatifimizin tesisindeki teknik ekipman eksiklerimizi gidermiş olduk. Bu alanda 30 kadınımız bu işten ekmek yiyecek. Özel sektörle yapılan tüm çalışmalar bizim için çok değerli” dedi.

2025 için hedef: 500 kadın çiftçi

ABC Deterjan Pazarlama Müdürü Deniz Özyer  ise projeyle ilgili şunları söyledi: “Ekinezya projesi, Türkiye için bir örnek sağlayacak olması açısından da ilgimizi çekti. Buradan 30 kadının ekmek yiyecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Osmaniye Bahçe, Ordu Perşembe ve son olarak Bursa Dağkadı ile birlikte yaklaşık 200 kadın bu proje sayesinde gelir elde edebiliyor. 2025 yılına kadar ABC ile Yerli Yerinde projesi sayesinde 500 kadının gelir elde etmesi için çalışacağız.”
Önümüzdeki yıllarda yeni bölge ve yeni bitkilerle gündeme geleceklerini belirten Özyer “Projemizin geleneği olarak kullandığımız tıbbi ve aromatik bitkiyle bağlantılı bir ürün versiyonunu satışa sunuyoruz. Bu yıl da ekinezyadan ilham alan sıvı sabun üreteceğiz. Bu üründen gelen tüm geliri de projeye bağışlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

İLGİLİ HABERLER