Salgınla mücadele Minecraft’a taşındı!

Dünya çapındaki popülerliğiyle yıllara meydan okuyan bilgisayar oyunu Minecraft salgın temalı yeni oyunuyla çocukları salgın sırasında neden evde kalmaları gerektiği konusunda eğitmeyi hedefliyor.

Oyunda öne çıkan kötü adamlar uçuşan virüsler yerine zombiler de olsa, Mojang’s Blockdown Simulator adlı oyun genç oyunculara sosyal mesafenin salgın sürecinde sağlık çalışanlarının sırtındaki yükü azaltmak için taşıdığı önemi göstermeyi amaçlıyor.

AKQA tarafından geliştirilen oyun zombilerle çevrili bir köyde geçiyor. Köyde bir kontrol kulesi ve yer altı hastanesi de sunan oyunun amacı hastalanan köylüleri hastalık oyuncunun karakterine bulaşmadan iyileştirmek.

Oyunun sunduğu üç senaryo arasında “herkese bedava”, “karantina” ve “tecrit” bulunuyor. Bu senaryolarla birlikte köylülerin nasıl bir hızla zombilere dönüştüğü, iyileştikleri ve topluma geri döndüğü işlenirken sağlıklı köylüleri zombi köylülerden uzak tutmak da iyileşme sürecini kolaylaştırıyor.

Oyuncular bir gözlemci olarak oynayabilecekleri gibi hastanede çalışan bir hemşire gibi aktif bir rol alıp zombi köylülerin üzerine bir sağlık iksiri dökmekle de sorumlu olabilir. Oyunun zorluğunun büyük bir kısmını ise bu hastaneye aynı anda sadece bir zombi köylünün kabul edilebilmesi.

Tüm zamanların en çok satan oyunu

Blockdown Simulator’ın yaratıcıları AKQA Londra yönetici kreatiflerinden Joseph Davies ve kreatif Hugo Barne oyunculardan bu senaryonun geçtiği Minecraft haritasını beğenmeleri halinde farkındalık yaratmak ve oyunun güncellenmesine katkıda sağlamak için paylaşmalarını istiyor.

Barne, “Blockdown Simulator hep ‘beta’ olarak kalacak. Eğer yazılımcı, modder, veri bilimcisi veya tamirciyseniz bu haritayı üzerine inşa ederek, hackleyerek ve hatta yeniden yaparak iyileştirin; bu haritanın daha ilgi çekici bir araca dönüşmesini çok isteriz” diyerek tüm Minecraft oyuncularını haritaya eklemelerini yapmaya davet etti.

Minecraft, platformlar arası 180 milyon satarak ve lansmanından 10 yıl sonra olan 2019’da aylık 112 milyon aktif oyuncusuyla tüm zamanların en çok satan video oyunu.

Blockdown Simulator ücretsiz olmakla beraber Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Heart17’nin genç insanlara sosyal mesafe mesajlarını iletmek amacıyla oluşturulan ortak kampanyası olan #TomorrowTogether’a destek olmak için geliştirildi.

Kaynak: Campaign US

İLGİLİ HABERLER