4K ve HDR için teknoloji devleri birleşiyor

 

LG Electronics; Dolby, Netflix, Amazon, YouTube ve NASA şirketleri ile içerik ve teknoloji işbirliği yaptığını açıkladı.

LG’nin CES 2016 kapsamında sergilediği teknolojiler ile kullanıcılar, HDR teknolojisini bulunduran birçok yeni içeriği ve inovasyonu deneyimliyor.

LG’nin OLED TV ve Super UHD TV’leri, HDR10 ve Dolby Vision gibi endüstrideki mevcut HDR formatlarına uyumlu tasarlandı.

Dolby ve Netflix gerçekleştirilen ortaklıkla, CES 2016 katılımcılarına sergilenen OLED TV’ler için Daredevil dizisinden birçok 4K Dolby Visio HDR çekimler gerçekleştirildi.

-Amazon bünyesindeki The Man in the High Castle, Red Oaks, Transparent ve Mozart in the Jungle gibi original HDR programlar da CES 2016’da sergilenen LG TV’lerde gösterilerek kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

-CES’de aynı zamanda YouTube’un sağladığı ve Google’ın VP9-Profile 2 kodeklerini kullanan HDR içerikleri de ilk defa izlenebiliyor. YouTube bu yılın ilerleyen zamanlarında kendi TV uygulaması üzerinden HDR içerikler de yayınlayacak.

CES kapsamındaki HDR özellikli OLED TV’lerde, Western Digital’ın Vidity video oynatıcısını kullanarak 20th Century Fox’un Marslı (The Martian) filminden de birçok sahne sergileniyor.

Fuar kapsamında hazırlanan karanlık odada NASA tarafından çekilen ve NASA’nın resmi UHD ortağı olan Harmonic tarafından üretilen derin uzay görüntülerinden HDR videoların da gösterimi yapılıyor.

LG Electronics ev Eğlence Sistemleri Başkanı ve CEO’su Brian Kwon konuyla ilgili : “LG olarak içerik konusunu en az TV teknolojisi ve donanımı kadar ciddiye alıyoruz. Endüstri lideri ortaklarımızla inovasyonlarımızı paylaşmak ise stratejimizin en kritik noktasını oluşturuyor. Bu sayede kullanıcılarımıza çok daha büyük faydalar sunabilmenin yanında muhteşem içeriklerin yaygınlaşmasını oldukça hızlı bir şekilde sağlayabiliyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER