4,5 G Hayatı hızlandıracak!

 

Türkiye’nin dört gözle beklediği ve interneti 10 kat hızlandıran 4.5 G teknolojisi 1 Nisan itibarıyla hayatımıza girdi. Dijitalden mobil uygulamalara, telefon ve video kullanımından daha birçok alana kadar hayatımızı kolaylaştıracak olan 4.5 G acaba beraberinde neleri getirdi?

Haber: Ali Cemal Karabudak ali@marketingturkiye.com

Mobil frekans yetkilendirmesi ihalesi olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) denetiminde ihalesi gerçekleşen ve Türk Telekom (eski adıyla Avea), Vodafone ve Turkcell arasında kıyasıya bir rekabete sahne olan 4.5 G bu ay itibariyle resmen hayatımıza dahil oldu. Dilerseniz, bedeli 3.96 milyar Euro (13,17 milyar TL) olan ve herkesin merakla beklediği 4.5 G teknolojisinin hayatımıza getirdiği yeniliklere bir göz atalım…

İnternet 10 kat hizlanacak

Gelelim 4.5 G’nin hayatımızda devrim niteliği taşıyacak olan değişimlerine. Hali hazırda ki GSM operatörleri telefonlarında 3 G teknolojisi sayesinde 28 Mbps hızında internet kullanıyor. Bu hız LTE-Advanced olarak da bilinen 4.5 G teknolojisiyle 10 kat artarak 100 Mbps’ye çıkıyor.

Yeni reklam formatları yolda…

Yeni teknolojinin hız ve kaliteyi arttırması lokal video mecralarının çıkmasını da olumlu anlamda etkileyecek. Banner reklama alışmış internet sitelerinin 4.5 G ile yeni video formatlarını hayata geçirmesi de beklentiler arasında. Ayrıca bu video reklamların hayatımıza daha çok gireceği demek oluyor.

Daha çok video tüketeceğiz

4.5 G teknolojisiyle internet hızındaki artış, beraberinde video tüketimini de artıracak. Bu sayede daha kolay ve daha kaliteli videolar izleyebileceğiz. Özel­likle 360 derece video tüketiminin 4.5 G hızla artacağı düşünülüyor. Marka­ların ve kamu kurumlarının videoya daha çok yatırım yapacağı da öngörüler arasında.

 

Detaylar Marketing Türkiye Nisan sayısında…

 

İLGİLİ HABERLER