2024 Yaz Olimpiyatları logosuna “seksizm” eleştirisi

2024 Olimpiyatları için hazırlanan ve Fransa’nın kültürel mirasını simgelemesi amaçlanan logo çalışmasının lansmanı yapıldı. Logo için bazı tasarımcılar “seksist” eleştirisinde bulunurken bazıları da Fransa’yı temsil eden öğelerin net bir biçimde ortaya konulmadığına dikkat çekiyor. 

Olimpiyatların resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre yeni logo spor, olimpiyat ve Fransa ile ilgili üç ikonik öğeyi bir araya getiriyor. Logo renkleri birincilere verilen altın madalyaları simgelerken, alev deseni “oyunların kendine has enerjisini”, bir kadın yüzünü andıran tasarım ise Fransa’nın ulusal sembollerinden biri olan Marianne’ın yüzünü ve devrim ruhunu yansıtıyor.

Olimpiyat Komitesi tarafından kadın sembolünün, 1900 yılında Paris’te gerçekleşen ve kadınların ilk defa yer aldığı olimpiyatlara bir gönderme olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, 2024 yılında ilk defa paralimpik oyunları ve olimpiyatlar aynı logoyu paylaşacak. Yalnızca, Olimpiyatlara ait klasikleşmiş halkalar paralimpik oyunları için yerini “agitos” sembolüne bırakacak.

DesignWeek’te yer alan habere göre ise tasarımcılar, Marianne simgesinin yeterince anlaşılır olmadığını, seksist bir yaklaşım ile tasarlandığını vurguluyor. Dudak sembolünün tarih boyunca olimpiyatlarda yer alan kadın atletlere gönderme yapma konusunda yetersiz kaldığı, ve Fransa’yı temsil eden öğelerin net bir biçimde ortaya konmadığı da yapılan eleştiriler arasında yer alıyor.

Kaynak: DesignWeek

İLGİLİ HABERLER