2021 Akademi Ödülleri 2 ay ertelendi

COVID-19 etkisini kırmızı halıda da gösterdi. 2021 Oscar’ları 2 ay süreyle ertelendi.

İçinde bulunduğumuz dönem hayatın ve dünyanın doğal seyrini etkisi altına aldı. Bu etki sebebiyle yıl sonuna kadar gösterime girmesi planlanan pek çok filmin çalışmaları da durduruldu.

Film çekimlerini aksatan COVID-19’un etkisi kırmızı halıya kadar ulaştı. Gelecek yıl 28 Şubat’ta verilecek olan 2021 Akademi Ödülleri, 25 Nisan’a ertelendi.

Bu kararın ardından organizatörler katılım tarihini de 31 Aralık 2020’dense Şubat sonuna kadar uzattılar. Akademi Başkanı David Rubin ve CEO’su Dawn Hudson konuya ilişkin açıklamalarında: “Bir asırdan fazla bir süredir filmler, en karanlık zamanlarda bizi rahatlatmak, ilham vermek ve eğlendirmekte önemli bir rol oynadı. Bu nedenle bu yıl da kesinlikle ödül töreni olacak” dedi.

Akademi; uygunluk süresini ve ödül tarihini genişletmekteki umutlarının, film yapımcılarının filmlerini kimsenin kontrolünün ötesinde bir şey için cezalandırılmadan bitirmek ve serbest bırakmak için ihtiyaç duyduğu esnekliği sağlamak olduğunu vurguladı.

Yeni karar ile 25 Nisan günü gerçekleşecek olan törenin adayları ise 15 Mart 2021’de duyurulacak.

İstisnai zamanlar yeni kurallar

Akademi kuralları bir filmin Oscar’a aday olabilmesi için Los Angeles sinemalarında en az bir hafta gösterimde kalması gerektiğini belirtiyor. Ancak koronavirüs krizi sırasında sinemaların kapanmasıyla birçok filmin yayınlanması ertelendi ve diğerleri de doğrudan dijitale geçti. Bunu göz önünde bulunduran organizatörler “geçici” bir istisna gerektiğini söyledi. Akademi, bu istisnai durum için önümüzdeki yıl ödül töreninde dijital platformlardan yayınlanan filmlerin de yarışmaya katılabileceğini duyurdu.

Kaynak: BBC

İLGİLİ HABERLER