2020’de Türkiye, Twitter’da neler konuştu?

2020, COVID-19 salgını, pandemi, evde kalma dönemi ve maskeli ve mesafeli yaşama geçmeyle tüm dünya için sıra dışı bir yıl oldu. Bu zor yılı geride bırakırken dünyada milyonlarca insanı bir araya getiren Twitter, 2020’de Türkiye gündeminin nabzını tutmayı başardı. Peki bu yıl Twitter’da neler trend oldu? En çok neleri ve kimleri konuştu Türkiye? Yanıtlar Twitter’dan geliyor.

Fahrettin Koca Twitter’a damga vurdu

Açıklanan rakamlara göre; Türkiye’de Twitter’ın 2020 sohbetlerinde en çok adı geçen isim Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. Sağlık bakanı 4 milyonun üstünde yeni takipçiyle takipçi sayısı en çok artan kişi de oldu. Sağlık Bakanı’nın 16 Mart’ta attığı ve Taner Ölmez’in oynadığı kamu spotunu içeren tweeti de en çok Retweet edilen Tweet oldu.

Covid bile Survivor’ı geçemedi!

Çok geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Survivor hakkında en çok tweet atılan # oldu. Ne tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, ne dünyada yükselen K-pop ne depremler ne de sınavlar Survivor’ı geride bırakamadı. Son yıllarda popülaritesini artıran oyuncu Uraz Kaygılaroğlu kendisine 6. sırada yer alırken listenin ilk 15 sırasında K-Pop’un popüler isimleri olan BTS’in üyeleri ve EXO’nun olması da dikkat çekti.

Türkiye’de en çok kullanılan hashtag’lere baktığımızda ikinci sırada depremlerin yer aldığını görüyoruz. Özellikle İzmir’de gerçekleşen büyük deprem döneminde, hem deprem hem İzmir hashtagleriyle son durumlar hakkında bilgi alınırken dayanışma ağları da örüldü.

AHBAP büyümeye devam ediyor

2020 yılında Twitter’da takipçi sayılarını en çok artıran isim şaşırtıcı olmayan bir biçimde Fahrettin Koca oldu. Haluk Levent geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Twitter’in gündemini belirleyen isimlerden oldu. AHBAP topluluğu ile birlikte önemli yardım ve dayanışma çalışmaları gerçekleştiren Haluk Levent, bu yıl Twitter’da 1 milyonun üstünde takipçi sayısı artan isimlerden biri oldu. Görevinden istifa etmeden önce Fox TV Ana Haber Programı sunucusu olan ve bugün yayınlarını sosyal medya üzerinden sürdüren Fatih Portakal ise listenin 9. sırasında yer aldı.

2020’de Twitter’da en çok konuşulan takım Beşiktaş, sporcu ise Kobe Bryant oldu

2020 yılı her zamankinden farklı bir yıl oldu. Evlerimizde daha çok oturduğumuz, sosyal medyayı her zamankinden fazla kullandığımız bu yılda, spor da yine Twitter üzerinden konuşuldu.

Verilere göre, hakkında 10 milyonun üstünde Tweet atılan Beşiktaş JK (@Besiktas) en çok etkileşim alan hesap olurken, sıralamada Beşiktaş’ı Galatasaray ve Fenerbahçe takip ediyor. Türkiye’de Barcelona en çok konuşulan yabancı takım olurken, dünyada ise en çok konuşulan takım Brezilya’nın dev takımı Flamengo oldu. Fenerbahçe  867 bin yeni takipçiyle 2020’de en çok takipçi kazanan kulüp konumunda bulunuyor.

Basketbolda Türkiye’de en çok konuşulan takım NBA şampiyonu Los Angeles Lakers olurken, Renault Formula 1 Takımı da motor sporlarında Twitter’da hakkında en çok sohbet edilen yarış takımı oldu.

 Spor efsanelerini kaybettiğimiz yıl 2020

2020 spor dünyasında çok önemli isimleri sonsuzluğu uğurladığımız bir yıl da oldu. Futbolun efsane ismi Diego Armando Maradona, yılın son dönemlerinde aramızdan ayrılsa da Twitter’da hakkında en çok Tweet atılan isimlerden biri oldu. Yine basketbolun unutulmaz ismi Kobe Bryant da Türkiye’de hakkında en çok konuşulan ve Tweet atılan sporcu oldu. Bryant ile ilgili 1 milyonun üstünde Tweet atıldı.

İLGİLİ HABERLER