2017’nin 6 pazarlama trendi…

Warc, Deloitte Dijital iş birliğiyle 2017’nın 6 pazarlama trendini belirledi. İşte o trendler…

Tech: Yapay Zeka (AI) pazarlama uygulamaları:
Normalde manuel yapılan data araştırmaları ve analizler “Yapay Zeka” kullanımıyla daha hızlı ve kullanışlı hale geliyor. Teknoloji hâlâ hayati öneme sahipken, global ölçekte yapılan bir araştırmada CMO’ların yüzde 55’i Yapay Zeka’nın pazarlama üzerinde sosyal medyadan çok daha fazla etkisinin olduğuna inanıyor.

Marka Deneyimi: Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamalarının önemi:
Reklam sektörü çok karışık bir halde geldiğinde ve genç tüketiciler pazarlama mesajlarını artık geri çevirdiğinde VR ve AR gibi marka deneyimi sunan uygulamaların değeri artacak. VR, deneyim ve duygusal iş birliklerine odaklanan uygulanabilir yaygın bir pazarlama aracına dönüşecek.

İçerik: Video “sosyal”e dönüşüyor:
Sosyal video, içerik pazarlamasında büyük bir ilerleme kaydediyor ve sosyal platformları birer yayın mecrasına yönlendiriyor. Markalar, nicelikten çok niteliğe yoğunlaşarak, duygusal bir bağ kurarak, tüketicinin dikkatini çekecek üç saniyelik fırsat pencerelerine odaklanarak başarıya ulaşacağını biliyor. Markaların büyük bir çoğunluğu özel içeriğe sahip ve güncel konularda canlı yayın yapma deneyimini edindiler. Ancak videonun asıl büyümesi 2017’de yaşanacak.

Sosyal: “Karanlık Sosyal”in yükselişi ve mesajlaşma uygulamaları:
WhatsApp, Facebook Messenger ya da WeChat gibi mesajlaşma uygulamalarının yükselişe geçmesi pazarlamacılar tarafından takip edilemeyen “Karanlık Sosyal”in de hızla büyümesine imkan tanıyacak. Bunun da sebep olabileceği iki ihtimal var; Firmalar marka ya da kategorilerindeki iç görüleri kaçırabilir ve sohbet uygulamaları diyaloglara göre “sosyal pazarlama”ya yön verir.

E-ticaret: Doğrudan tüketici fırsatı:
Düşük maliyetli start-up’lar, müşteri odaklı, çevrimiçi işletmelerle kurulmuş iş modellerini bozdu. Yenilikçi uygulamalar, abonelik servisleri, ilgi çeken markalı sosyal platformlar satın alma ve ticaret dürtüsünde cesaretlendirdi. Önümüzdeki yıl muhtemelen önemli deneylerin yapıldığı bir alan olacak.

ROI: Dijital çağın etkisi:
Hızlı tüketim malları (FMCG) reklamverenlerinin büyük çoğunluğu dijital kanallar aracılığıyla yakın hedeflemeye karşı satış büyümesi sağlamak için geleneksel medyayı kullanarak toplu erişime daha fazla odaklanmaya başladılar. Ek olarak son araştırmalar ortaya çıkardı ki; kısa vadede fazla yatırım yapılan “etkinleştirme” medyası, yaratıcılığı azaltıyor ve uzun vadede etkinliği azaltıyor. Bu arada medya platformları kanallarının etkinliğini artırmak için yeni yollar arıyor. Süregelen bütçelerle birlikte, 2017’de bu türden daha fazla çalışma beklenebilir.

İLGİLİ HABERLER