2016’nın 5 mobil alışveriş trendi

 

Mobil cihaz kullanımının dünya genelindeki hızlı artışı, alışveriş trendlerine de yansıyor. Artık ürünü dijital ortamda satmak için yalnızca web sitesinde yayınlamak yetmiyor. Daha fazla e-ticaret sitesi ve uygulaması geliştirilirken platformlar arasındaki rekabet de artıyor. 

Peki mobil cihazlardan internet alışverişi yapanların alışkanlıklarına göre belirlenen mobil alışveriş trendleri 2016’da nasıl bir yol izleyecek?

1-Arttırılmış gerçeklik uygulamaları (Augmented-Reality Apps)

Hayatın gerçek faktörlerini bilgisayarlar ya da elektronik cihazlar aracılığıyla modifiye eden bu app’lerin popülaritesinin önümüzdeki 12-18 ayda artmasını bekleyebilirsiniz. Arttırılmış gerçeklik bulunduran uygulamalar, kullanıcılarına zengin bir içerik sunar; bu sunulan bir ürünün özellikleri, iyi yanları, ya da o ürünü başka ürünlerle karşılaştırıp benzerlik ve farklılıklarını belirten bir özellik olup, müşterilerin satın alma deneyimini kolaylaştırırlar.

Yani buna göre, mısır gevreğini özenle seçmek isteyen biri, süpermarketten alışveriş yaparken bu seçime uzun bir zaman ayıracakken, arttırılmış gerçeklik app’lerinde bir tıklama ile bu kıyaslamayı önünde bulabilir.

Bu uygulamalar süpermarket kıyaslamasında kalmayacak; Walmart ve Best Buy gibi markalar da yakın gelecekte uygulamalarını bu şekilde modifiye edecekler. Bu app’ler, perakendecilerin showroom mantığına karşı verdiği mücadelenin önemli bir noktasıdır; showroom’da görüp beğendiği bir ürünü daha sonra online mecralardan satın almaktansa, arttırılmış gerçeklik app’leri ile bu satışı kendi markalarının sınırları içerisinde tutabilirler.

2-Ücret alarmı uygulamaları

Çok istediğiniz bir televizyon ya da tasarımcı bluzu var ve ödeyebileceğiniz fiyatı kararlaştırmakta zorluk mu çekiyorsunuz? FareCompare.com gibi seyahat sitelerinin müşterilerini bir uçuşun bileti düştüğünde haberdar etmesi gibi, BEBE ve Best Buy da artık müşterilerini ürünlerinin fiyatları hakkında bilgilendiriyor.

Bu uygulamalarla belli bir ürünü favorilerinize alıp, o ürün indirime girdiğinde ya da önceden belirlediğiniz fiyata yaklaştığında bilgilendirilebilirsiniz.

3-Mobil görsel hediye sistemi (Virtual Gifting)

Alliance Data, yılın ilerleyen aylarında piyasaya sunacağı bir “görsel hediye sistemini” geliştirmekle meşgul.

Bu uygulama, online kart sahibi bir kullanıcının, seçtiği bir ürünü, aynı markadan kartı olan başka bir müşterinin kartına “görsel” olarak yollamasını sağlıyor. Bu hediye seçilen ürünün mağazasından bu bilgiler gösterildiği takdirde alınabiliyor. Yorumlara göre bu özelliği ilk pazara sunan kadın giyim markaları olacak.

4-Tabletlerin “magaloglara” dönüşümü

Magazin ve katalog kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan bu konsept, tabletlerin artık sadece bir satın alma aracındansa müşterilerinin satın aldıkları bu ürünleri nasıl kullanacakları konusunda yönlendirme yapmayı hedefliyor; bir dolabı nasıl birleştirecekleri ya da odalarını nasıl dekore edebilecekleri gibi.

İçerikteki düşünce, satın almanın müşterilerinin içine sinmesini ve dolayısıyla artmasını sağlıyor. Sephora’nın kısa bir süre önce sunduğu sistem bu trend için önemli bir örnek. Ürünlerini görecekleri ilgiye göre 25 farklı gruba (yaş, kullanılan malzeme, koku, fiyat, vb) ayıran Sephora, satın alma deneyimini kolaylaştırıp keyifli hale getirdi.

5-QR kodlarıyla anında mağaza kredi kartı uygulamaları

Bazı kadın giyim markaları artı stratejik olarak, mağazalarının çeşitli noktalarına QR kodları yerleştiriyorlar; böylece alıcıları üye olunabilecek kampanyalardan işlemlere tabi tutulmadan yararlanabiliyorlar.

Müşteriler QR kodunu taradıklarında mağazanın, mağaza kartına kaydolmak için birkaç soruyla karşılaştıkları web sitesine bağlanıyorlar. 1 dakikadan kısa bir sürede işlemler tamamlanıyor ve bu da müşterinin satın alma gücünü ve isteğini yükseltiyor.

Kaynak: dailyfinance.com

İLGİLİ HABERLER