19. yüzyıl mahkumlarını dile getiren dijital iletişim çalışması

WPP Amerika, Avustralyalı Treasury Wine Estates şirketi için tarihsel bilgilerle artırılmış gerçekliği birleştirerek çarpıcı bir dijital iletişim çalışması hazırladı. 19. yüzyılda İngiltere tarafından Avusturalya’ya sürgün edilen suçlular şarap etiketine taşındı… Çalışmanın dijital tarafı için artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirilen uygulamayla şarap etiketindeki suçlular kendi hikayelerini anlatıyor.

Çalışmanın esinlendiği olaylar Sanayi Devrimi’ne dayanıyor; Sanayi Devrimi sırasında İngiltere’de şehirlerin kalabalıklaşmasıyla suç oranlarında ciddi anlamda yükselme meydana gelmiş, hapishaneler en çok da hafif suçlardan yatanlarla dolup taşmıştı. Kraliçe Victoria ise çözümü sürgünde bulmuştu… 1788 ve 1868 yılları arası tam 165 bin mahkum çok uzun soluklu bir deniz yolculuğuna çıkartıldı. Bu yolculuğa çıkanlar ceza kolonisi olarak çok uzak sömürge topraklarına gönderildi. Batı Avustralya’ya sürgüne yollananlar arasında İrlanda’nın bağımsızlığını savunan yazar ve şairler de vardı. Bu yolculukta çoğu mahkum karaya varamadan hayatını kaybederken diğerlerini ise sömürge topraklarında çok zorlu bir hayat koşulu bekliyordu.

penal colony

Şişelerin üzerinde, aralarında Şair John Boyle O’Reilly, yazar James Wilson ve bir asker olan Michael Harrington’ın bulunduğu mahkumlar “Catalpa rescue” adıyla bilinen 19. yüzyılın en büyük hapishane kaçışının baş aktörleri olarak tarihe geçti.

bark-catalpa-courtesy-library-of-congress

Özellikle İrlanda’nın bağımsızlığını savundukları için hüküm giyerek sürgün edilen mahkumların etiketlere taşındığı çalışmanın amacı ise bu zorlu koşullarda hayatta kalarak ideolojisini yaşatıp, mücadelesinden vazgeçmemiş olanları kutlayarak “kadeh kaldırmak”…

wine-resized

“19 Suç” isimli projede 19. Yüzyılda “adaletsizce cezalandırılan suçlar” tekrar gündeme getirilirken kırbaç, sürgün gibi cezaların verildiği diğer ilginç suçları ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Çalıntı eşya satın almak
  • Mısırlılar gibi davranmak
  • Ormanda Ateş yakmak
  • Gizlice evlenmek
  • İki eşli olmak
  • Gölde balık tutmak (çalmak olarak sınıflandırılıyor.)
  • Kök, ağaç, bitki çalmak…

Harry Potter serilerinde hareket eden gazete kupürlerini hatırlatan çalışma 153 milyon etkileşim aldı ve uygulama 1.2 milyon kişi tarafından indirildi.

İLGİLİ HABERLER