Satın alsınlar diye dayatmayın, insanlara ihtiyacını verin

Sarı kafalı küçücük bir oğlan yanımızdan geçerken peltek bir dille, “Parka gidiyorum!” diyor.

Sadece bildiriyor, onay istemiyor. Bir başına, yokuş yukarı ayaklarıyla güç verdiği plastik bisikletine binmiş. Aman diyorum, ana-babası nerede? Belli ki bahçe katında oturuyorlar, oynarken kafasına esmiş, parka gidiyor. Gidebileceği bir park var. Ne mutlu ona! İstanbul’u ve giderek artan suç oranını, karmaşayı düşünmeden edemiyorum. Çocukların açık havada oynayabileceği çok az yer kaldı. Batışehir gibi okul, sağlık birimi, spor ve sosyalleşme alanları, alışveriş caddesi, otel ve cami gibi ihtiyaçları aynı alanda karşılayan uydu kasabalar İstanbul’un aradığı konsept çözüm olabilir mi? Kaldı ki İstanbul trafiğinde insanlar artık hareket etmek bile istemiyor.

Mahmutbey gişelerine yaklaşırken yükseliyor Batışehir. Eve gidiş yolumun üstünde. Otoyolun kenarında hızla yükselişine hatta bitişine her gün tanıklık ediyorum. Emlak Konut GYO’nun Ege Yapı ile kâr paylaşımı esasına göre yaptığı projelerden biri Batışehir. Yaklaşık 2 yıl önce Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ile Batışehir’i konuşmuştuk. Neredeyse bitmek üzere, demek ki konuşmanın zamanı geldi.

Eylül sayısında Forbes dergisi “İstanbul’un getiri potansiyeli en yüksek 50 konut projesi” değerlendirmesi yapmış. İlk sırada Ege Yapı’nın Batışehir projesi yer alıyor. İnanç Kabadayı, “Haberimiz yoktu. Biz de değerlendirmeyi ilk kez dergide gördük.” diyor. Peki, hangi kriterler değerlendirilmiş? Ortalama metrekare satış fiyatı, bulunduğu bölgedeki diğer fiyatlara göre durumu, satılmış konut oranı ve sosyal donatı kriterleriyle yeşil alanları. Batışehir’i diğer barınma odaklı sitelerden ayıran özelliği bir yaşam standardı sunuyor olması. Batışehir sakinleri istemezlerse kendi alanları dışına çıkmadan her türlü ihtiyaçlarını görebilecekleri olanaklara sahip. Eylül sonu açık artırmayla satılacak alışveriş caddesinde 123 dükkan var. Bin girişimci daha şimdiden talip olmuş. Okul en önemli tercih nedeni. Geçtiğimiz yıl eğitime başlayan Doğa Koleji, kreşten üniversiteye kadar öğrenci kabul ediyor. Alanda sağlık birimi, farklı lokasyonlarda 4 restoran, spor kompleksleri ve yüzme havuzları ile bir de camisi var.

Artık moda değil, tüm yapılar çevreci olmak zorunda

İnanç Kabadayı’ya Batışehir sakinlerinin profilini soruyorum, “Yatırım için satın alanlar olduysa da en çok çalışan beyaz yakalılar ve kendi işini yapan girişimciler oturuyor. Üst segmente hizmet veren rezidansımız yoğun iş temposundakilere 24 saat hizmet sunuyor ki site yönetimini kat maliklerine teslim edene kadar biz sürdüreceğiz. Havalimanına yakınlığımız nedeniyle bir de otelimiz var. İlk kez bizimle Türkiye’ye giren iş otelleri zinciri Sheraton 4 Points hizmet sunacak. Bölgedeki ofis ihtiyacını karşılayacak alanımız da var. Batışehir tamamıyla 2015 sonunda planlanandan önce tüm etaplarıyla bitmiş olacak.” diye cevaplıyor.

3 bin 300 konutluk projenin bitmiş etapların yüzde 97’si satılmış. Şu an 600’e yakın aile Batışehir’de yaşıyor. Projenin devam eden iki etabı daha var. Dışarıdan bakınca sadece binalardan örülmüş duvarlar görülüyor ancak içine girince 240 bin metrekarelik alanın 100 bin metrekaresinin yeşil alan olduğu, soluklanmak için küçük meydanlar, oyun parkları olduğu görülüyor. Ayrıca güneş enerjisinden de faydalanılıyor, yeşil bina sertifikası alabilecek rezidanslar yapılıyor. Yağmur suları telef edilmiyor ve atık yağlar da toplanıyor. Elektrikli otomobiller için şarj istasyonları belki de İstanbul için bir ilk. ‘Batışehir içinde en uygun ulaşım bisikletle.’ diyen İnanç Kabadayı, alan içinde bisiklet istasyonları kurmuş. Bu bir nevi spor da olacak.

İnşaatlar durmasın ama insanlar da ölmesin!

İnşaat sektörü içinde 150 bin kadar şirket olduğu kayıtlarda gözüküyor. Boşuna ‘ülke ekonomisinin dinamosu inşaat’ denmiyor. Ancak diğer yandan işler yavaşladı, daireler satılmıyor haberleri de yayılıyor. İnşaatçıların hayallerindeki tasarımla, yüksek bedellerle kârlı inşaatlar yapmayı istemelerini anlıyorum ama vatandaşa illa bunları alın diye dayatmak yerine, orta sınıfın alım gücüne uygun, yaşam kalitesini artıran projeler yapılması gerektiği görülüyor. Batışehir, şehirleşmenin yeni parametrelerini dikkate alan bir proje olarak talebini de kendi oluşturmuş. Ege Yapı’nın ofis, otel ve iş alanları olmak üzere farklı lokasyonlarda 1 milyon 200 bin metrekarelik devam eden inşaatı var.

İnanç Kabadayı’ya son günlerde ölümle sonuçlanan inşaat kazalarına ilişkin görüşünü soruyorum. “İş güvenliği kolektif bir şuurdur. İşveren, iş gören ve kanun koyucu beraber hareket etmeli. İnşaatlarda bireysel dikkatsizlikten kaynaklanan kazalar oluyor ancak çok sayıda ölüme neden olan asansör kazası gerçekten talihsizlik.” diyor. Peki, ‘Bakan istifa’ çağrıları giderek artarken düzenleyici tedbirler ne durumda? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanlara ustalık belgesi, müteahhitlere ise uzmanlık belgesi vermek üzere aksiyon almış yani bundan böyle 3 kat inşaat yapabilen, gökdelen yapmaya talip olamayacak. Bunu duyduğuma sevindim ama her zamanki gibi içi boşaltılan, kendine farklı bir akış yolu bulan düzenlemelerden çok çekti bu vatandaş. Umalım ki bunun da içi uygulamada boşaltılmasın!

Kaynak:Zaman

İLGİLİ HABERLER