Patronlar Kulübü’nün kulisinde neler konuşuldu?

Patronlar Kulübü bu kez Toya Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Topaloğlu’nun ev sahipliğinde Ramazan öncesinde Fenix’te yapıldı.

Kulüp üyeleri, Manifesto İletişim Grubu’ndan hizmet alan şirketlerin patronları ya da tepe yöneticileri. Buluşma için seçilen mekân ortak bir sohbet için uygun olmayınca toplantıya katılan patronların bazılarıyla yatırım gündemleri üzerinden sohbeti koyulaştırdım. Konuşmalardan çıkardığım sonuç, patronlar siyasi gündemin kızgınlığından çıkışı çok çalışmakta buluyor.

Zafer Topaloğlu, TOYA Moda Evleri adıyla lansmanını yaptığı yeni projesinin iç ve dış tasarımını Dice Kayek markasının kurucuları Ayşe ve Ege Ege’ye teslim etmişti. Topaloğlu inşaatlarındaki farklılaşmayı ünlü tasarımcılarla çalışarak sağlamaya çalışıyor. Daha önce de Qent İstinye projesinde Porsche Design ile de çalışmıştı. Aldığım duyuma göre Paris Haute Couture sonbahar-kış 2015 moda haftasına Türkiye’den sadece Dice Kayek katılacakmış. Topaloğlu, Paris’te Dior, Valentino, Chanel ve Givenchy gibi ünlü marklarla yan yana duracak Dice Kayek’e sponsor olmuş. TOYA İnşaat’ın bu sponsorluğunun Türkiye’deki yatırımlarının algısını yukarıya çekeceğini varsayabiliriz.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis ile yan yana oturuyorum. Holdingin CEO’su Erol Mizrahi de yakınımızda. Polisan, Yunanistan ve Balkanlar’daki tek polietilen tereftalat granül ve preform üreticisi fabrikayı satın alarak Türkler için Yunanistan’daki fırsatlara dikkat çekmişti. Hellenic Bottling, Polisan Hellas olmuş yılbaşında da üretim başlamıştı. Kurallar yeni şirketin de üretim için yeni sertifika alma zorunluluğunu getirdiğinden 2 ay kadar satışlar beklemiş. Nisan 2014’te başta İtalya olmak üzere Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan’a ihracat yapmaya başlanmış. Coca-Cola hâlâ en büyük müşterileri. 80 bin ton kapasiteli fabrikanın 50 bin tonu için uzun vadeli bağlantı yapan Polisan Hellas bu alanda fonlarla korunan Türkiye’ye henüz ürün satamıyor. Mizrahi’ye göre Polisan Holding’in boya işi ilk 5 ayda geçtiğimiz yıldan daha iyiymiş. Yıl sonunda önceden planladığımız gibi yüzde 15 büyüme öngörüyoruz diyor. Polisan’ın liman yatırımı Poliport’ta da 20 bin metreküplük tank yatırımı sürüyormuş ancak bir yenisini daha devreye sokmuşlar. Limanda 4 milyon Euro’luk bir yeni vincin devreye alındığını söyleyen Erol Mizrahi, son dönemde inşaat sektörünün yavaşlamasını faizlerin yüksekliğine bağlıyor. Polisan Holding CEO’su büyümeye devam diyor.

Günaydın Et Lokantalarının ortaklarından Cüneyt Asan, İtalya’dan, ayağının tozuyla toplantıya geliyor. Doğuş Grubu’yla yaptığı ortaklık kâğıt üzerinde de tamamlanmış. Bu ortaklığın ilk yatırımları yurtiçinde Bodrum ve Galataport’ta olacakmış. Cüneyt Asan’ın Şahenk ile ortaklığın en önemli etmeni yurtdışı yatırımlardı. 2015’te Londra, New York, Dubai ve Katar’dan başlamak üzere fizibilite çalışmaları başlamış. Ancak ortaklığın bildiğimiz restoran formatından farklı bir planı daha var. Tüm Avrupa’da döner mağazaları zincirini kuracaklar. Asan’ın konuşmalarından anlıyorum ki ne yatırım rakamında ne de mağaza sayısında bir sınır yok. Yeter ki yatırım enerjileri bitmesin. Peki, Cüneyt Asan’ın “kalbini kıran” öğrencisi Nusret de aynı grupta ilişkileri nasıl yürüyecek? Ferit Şahenk bunu da düşünmüş. Nusret’i ustasına gönderip elini öptürmüş. Cüneyt Asan gönül insanıdır içi ne kadar düzeldi bilmem ama bu davranıştan memnuniyetini görebiliyorum.

Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Seda Aydın grubun genç üyelerinden. Her ne kadar Liv Yapı ile Liv Hastaneleri aynı ismi paylaşıyorlarsa da ortak hiçbir yanları yok. Liv Yapı’nın Gül İnşaat ile birlikte yaptıkları Kaleknet Projesi ikinci etabına başlarken Seda Aydın’dan Basın Ekspres Yolu üzerinde eskiden Pegasus binası olan yapıyı satın aldıklarını ve 110 odalı bir şehir oteli yapacaklarını öğreniyorum. Otel Holiday Inn zincirine dâhil olacakmış. Bu yeni projenin mimar Seda Aydın’ı heyecanlandırdığını görüyorum.

Sancak Group Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Sancak ile ayaküstü sohbet ediyorsak da epeydir uzun oturup konuşmayı istiyoruz. Üstelik komşuyuz da. Yapamadığımız sohbeti yemeklerinin lezzetiyle ünlenen eşinin davetiyle Sancak Sitesi’ndeki evlerinde yapıyoruz. Soyadı Sancak olanların yaşadığı sitede 40 hanede 147 akraba bir arada yaşıyor. 2011’de Ethem Sancak’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Hedef Ecza Deposu’ndaki sorumluluğundan ayrılan Haydar Sancak diğer kardeşleriyle sağlık, enerji, gayrimenkul, tarım ve hayvancılık sektörlerinde yatırım kararı almış. Sancak Group bu ayrılık sonrası kurulmuş. Yemekte Suat Sancak da bizimle birlikte. Haydar ve Suat Sancak yeni yatırım alanlarından söz ediyor. Önümüzdeki günlerde üst segmentte hizmet veren Liv Hastaneler zincirine yenileri eklenirken eğitim ve katı atık yatırımına da gireceklerini söylüyorlar. Satın alma ve ortaklıklarla büyüyeceklerini de söyleyen Haydar ve Suat Sancak, Ethem Sancak’ın BMC ve medya yatırımlarında ortaklıklarının bulunmadığını ifade ediyorlar.

Haydar Sancak’ın davetini benim için özel kılan nedenlerin başında Sancak ailesinin samimiyeti geliyor. Bir diğeri de basında övgüden yergiye binlerce yorumla yer alan, mimar Emre Arolat’ın Hira Dağı’ndan esinlenerek çizdiği Sancaklar Camii. Merak edenler internette bir tarama yapabilir. Bana gelince tasarımını yorumlayamam ama hissettiklerimi anlayabilmeniz için siz de Sancaklar Camii’nde dua edin.

Ayrıntılı bilgi için Patronlar Kulübü‘nü ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Zaman

İLGİLİ HABERLER