Öğrenilmiş çaresizliğin tek ilacı, işin üstüne gitmek!

Belli ki ilaç sektöründe uzun zamandır bir sıkıntı, sıkışma var. On yıllardır kangrene dönen ilaç ve tedavi süreçlerinde AK Parti’nin sağlık politikaları kapsamında takdir edilecek gelişmeler yaşadı.

Yapılan araştırmalarında sağlık politikalarındaki başarısının AK Parti’ye artı yüzde 17’lik bir değer kattığı görülüyor. Durum seçmen açısından takdir edilirken stratejik öneme sahip ilaç sektöründe yatırımcı açısından durum seçmenin hissiyatı kadar parlak değil. Devletin yani SGK’nın neredeyse tek alıcı olduğu ilaç sektöründe fiyatlarda yüzde 40’a varan indirim ve piyasa değerinin çok altında sabitlenen kur politikası bugüne değin pek sıkıntı yaşamayan Türk yatırımcısında şirketini yabacılara satma refleksini geliştirdi. Mustafa Nevzat’ın satışı günlerce konuşuldu. Nezih Barut bile sektör lideri Abdi İbrahim’i satma düşüncesini dile getirdi.

İlaç sektörünün güçlü STK’ları da var. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası İEİS, Araştırmacı İlaç Firmaları AİFD, Kamu İlaç Tedarikçileri Derneği KİTDER ve Türkiye İlaç Sanayi Derneği TİSD benim bilebildiklerim. Bugüne değin derneklerin her fırsatta dile getirdiği fiyat odaklı taleplerin düzenleyici makam tarafından pek dikkate alınmadığı biliniyor. Üstelik ilaç bekleyen hastalardan tedavisi yarım kalanlara kadar her türlü olumsuzlukla anılan ilaç sektörünün ve yatırımcılarının itibar katsayısı algıda düşüyor. Sanırım en çok da bu itibar meselesi sektörü üzüyor.

Probleme yaklaşımda paradigma değişimi iyi olmuş

Medyaya yansıyan yolsuzluklar, ilaç yatırımcısının fiyat talebi ve düzenleyicinin tüm ısrarlara rağmen direnmesi süre giderken ilaç sektörünün paydaşları farklı bir amaçla bir araya geldi. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası İEİS‘in birleştiriciliğinde ihracatta ve Ar-Ge’de atılım ve sinerji teması tartışılan toplantı hatırladığım kadarıyla hem kapsam hem de niyet açısından bir ilkti. Kamu, sanayi ve akademinin bir araya geldiği geniş katılımlı toplantıda Türk ilaç sanayiini eşdeğer ilaç üretiminden öteye taşımak ve bu anlamda paydaşlar arasında koordinasyon sağlamak amaçlanmıştı. İEİS sorunlara farklı bir yaklaşım getirirken ilaç sektöründe Almanya, Brezilya ve Güney Kore örnekleri üzerinden tartışıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İEİS Başkanı Nezih BARUT, sektördeki Ar-Ge yetkinliğinin artırılmasını hedeflediklerini, gerekli koşullar oluşturulduğu takdirde mevcut birikimle katma değerli ürünlerle ihracata katkı vereceklerini dile getirdi. Başkan Barut, Ar-Ge ikliminin oluşmasında geç kaldığını ancak öğrenilmiş çaresizliğin üzerine gitmek gerektiğini vurguladı. Neden yapılamayacağına değil nasıl yapılacağına odaklanma zamanında olduğumuza dikkat çeken Barut sorunu ortaya koyarken çözümü de önerdi. Başkan Barut, “İlaçta Ar-Ge alanında tüm paydaşları bir araya getirmek ve ülkemiz için uygun Ar-Ge iklimini sağlamak gerekiyor.” dedi.

Pazarda Türk yatırımcılarla Türkiye’ye kalıcı yatırım yapan yabancı ilaç firmaları var. İlaç üretimine gelince, incelikli bir iş. Üretim süreci kolay değil. Bu nedenle bilenlerin yolunu açmak, işi hakkıyla yapanların şevkini kırmamak gerekiyor. Bir kez daha tekrarlamak isterim ki ilaç barışta da, savaşta da en stratejik sektör. İlaç sektörüne günlük kaygıların ötesinde ihtiyaç olduğunda ürün bulunmazsa ne olur kaygısıyla bakmak gerekir.

İşler aynı ama iş yapış biçimi değişti

Kadir İnanır ile karşılıklı oturan haşmetli keçi reklamının sosyal medyada oluşturduğu tepkilere rağmen sigortam.net’i işaret ederek, “Keçiye kızmayın, arkasındaki iş fikrine bakın” diyen bir yazı yazmıştım. Yatırımlar arasında ChemOrbis, Cimri.com, Dijimecmua.com, Firaret.com, GittiGidiyor, HangiKredi.com, Hangisi.net, Kariyer.net. Neredekal.com, Sigortam.net, SteelOrbis, Unnado, Unisbul.com’un bulunduğu İlab Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa E.Say’dan bir mesaj aldım.

Mustafa Say’ın Amerika Columbia Üniversitesi’nde başlayan yüksek lisans yolculuğu ve GE Trading’deki başarılarıyla devam eden bir profesyonel kariyeri var. 2000’de Türkiye’ye dönmeye kararı verdiğinde teknolojiyi kullanan iş alanlarına yatırım kararı vermiş. Bana göre yeni nesil işler için yatırım yapıyor gibi gözükse de bildiğimiz işleri zamanın ruhuna uygun yeni teknolojileri kullanarak yapıyor. Say’ın yatırımlarındaki temel iddia ise tüketiciye en uygun koşullarda en iyi hizmeti, en hızlı şekilde sunuyor olmak.

Access Turkey Capital Group’un kurucusu ve yöneten ortağı da olan Say’ın pek çok şapkası var. Endeavor YK üyesi de olan Mustafa Say yeni girişimlere yatırım yapmaya devam ediyor. Elbette bir girişime yatırım yaparken pek çok bileşene dikkat edildiğini söylüyorsa da belirleyicisinin girişimcinin bizzat kendisi olduğunu ifade ediyor. Gerçek bir probleme ya da ihtiyaca çözüm getirerek fark oluşturan fikirlerin dikkate değer bulunduğunu söyleyen Say, iyi bir fikirden daha önemli olanın emek, fedakarlık ve icraat olduğunu belirtiyor.

Ya bizi buluşturan keçili reklam deyince, “İnanılmaz geri dönüş aldık. Sigortam.net gelen talebe cevap vermekte zorlandı, çalışan sayımızı artırdık. Kampanyanın devamı hazır ancak bekletiyoruz.” diyor. Bir reklamverenin kreatif ajansına yapabileceği en büyük iltifat bu olmalı.

Kaynak: Zaman

İLGİLİ HABERLER