2016 Microsoft’un Yılı Olacak

Atıf ÜNALDI

  Cep telefonu pazarında ciddi bir sorun var. Apple eski gücünü kaybetti. Samsung’a ilgi azalıyor. Android tarafında şöyle zeki bir…
PAYLAŞ

 

Cep telefonu pazarında ciddi bir sorun var. Apple eski gücünü kaybetti. Samsung’a ilgi azalıyor. Android tarafında şöyle zeki bir yaklaşımla karşılaşamıyoruz. Eğer Microsoft Lumia ile bu boşluğu doldurabilirse cep telefonu pazarında beklenmedik şekilde yükselebilir. 

Zor bir yıl geçirdik. Hem Türkiye, hem dünya açısından. Ancak 2016 ışığın görüleceği bir yıl olacak sanıyorum. Malum her yılbaşı şöyle bir geçen yıla bakmak gerekir. Ben de hem gazete, dergi ve web sitelerindeki yazılarıma hem de televizyon programlarıma şöyle bir göz gezdirdim. 2015’ten beklentilerimi yazdığım Turkcell Blog yazısı ve 2014’ün değerlendirmesini yaptığım Marketing Türkiye yazıları en çok dikkatimi çeken yazılar oldu. 2014 yılını değerlendirdiğim yazının başlığı çok ilginç: “Onlar kuyruklu yıldıza araç indirdi, biz internet yasaklarını konuştuk” demişim. Sanırım bu yıl da bu konuda bir değişiklik olmadı! Diğer başlıklarda ise ciddi değişiklikler olmuş.Teknolojinin ne tarafa evirildiğini görebilmek için isterseniz o yazıdan birkaç değişmeyen başlığı hatırlatayım. Evimde hâlâ Airties Media Server var. HP Envy yazıcı ve all-in-one bilgisayarım duruyor. Hâlâ taşınabilir bilgisayar kullanmıyorum. Tablet tarafında hâlâ iPad kullanıyorum. Ancak burada dikkat çeken konu, yeni iPad modellerine rağmen değişiklik yapmamam. Yani bu anlattıklarım özeti, router, yazıcı ve bilgisayar teknolojilerinden öyle ciddi bir değişiklik olmadı. Apple ise geçen yıl yazdığım üstün tavrını gösteremiyor. Çevremdeki çoğu insan cep telefonunu Android bir cihaza değiştirdi. O yazıda polar’ın yaptığı “ tness tracker”, saatler yerini akıllı saatlere bıraktı.

Google kan kaybetmeye devam ediyor

Akıllı gözlük Google Glass’ın donanımsal başarısı aslında kabul edilebilirdi. Zira insanlar “desteklenmiş gerçekliğe” alışamamışlardı. Zaten sanıyorum Virtual Reality yani sanal gerçeklik bu yıl Augmented Reality’i ezip geçecek. Geçen yıl yazdığım köşe yazısında Google Inbox’ın da başarısızlığından bahsetmiştim. Google’ın zorlamalarına rağmen sanıyorum bu konuda da haklı çıkıyorum. Bunun iki önemli sebebi var. Birincisi Articial Intelligence teknolojisi gerçekten daha doğru dürüst bir ürün çıkaramadı. İkincisi de insanoğlu yapay zekalı bir asistanla çalışmaya daha hazır değil. Tabii Google, Inbox’ı bu yıl Gmail’in yerine koymak için kullanıcıları zorlayacak. Ancak bu sadece Gmail’in kullanıcı sayısını düşürür ki tahmin ediyorum bu, 2016’nın Microsoft’un yılı olacağı tahminimi güçlendirir.

“Televizyon dünyasında 2015’in en belirgin gelişmesi yıllar sonra bir Apple TV versiyonunun çıkmasıydı. Bu yeni versiyon, gelecekte televizyonun bir uygulamalar dünyası olacağını net şekilde gösterdi.”

Birçok kişiye bu kadar başarısızlıktan sonra bunu söylemem garip geliyor. Ancak bu yıl eğer imkanları değerlendirirse Microsoft çok başarılı olabilir.

Microsoft’un önünde çok basit birkaç fırsat var. Cep telefonu pazarında ciddi bir sorun var. Apple eski gücünü kaybetti. Samsung’a ilgi azalıyor. Android tarafında şöyle zeki bir yaklaşımla karşılaşamıyoruz. Eğer Lumia bu boşluğu doldurabilirse, cep telefonu pazarında beklenmedik şekilde yükselebilir. Microsoft’un her cihazda çalışan işletim sistemi Continuum projesi cep telefonunu bir klavye, monitör ve mouse ile masaüstü gibi kullanmanızı sağlıyor. Bu da phablet’ten sonra yeni bir akımın başlamasını sağlayacak gibi görünüyor.

2016’dan neler bekliyoruz?

Turkcell Blog’da geçen yıl ocak ayında yazdığım yazı da ise fena halde erken düşünmüşüm. Yani tahminler doğru ama nereden baksanız birçok konuda daha bir yıl var. Yani 2015’ten neler bekliyor yazısını 2016’dan neler bekliyoruz diye yazsam, olurmuş. Giyilebilir cihazlarda kulaklık ve kollukların yılsonuna geleceğini öngörmüşüm ama daha akıllı saatlere yeni alıştık. Gözlükler ise daha radara girmedi. Nano teknoloji o dönemde dikkatimde değilmiş sanırım orada da daha yürünecek uzun bir yol var.

Siber güvenlik tarafında ise bir ileri adım atmıştık, 2015’te iki geri gittik. Siber Güvenlik Kurulu uzun zamandır toplanmıyor. Kişisel verilerin korunması, konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu hükümet programında ismini geçirmese sümen altı edildi diyecektim. Belki 2016’da ilk defa bu işin bağlanması konusunda bir gelişme olabilir.

Giyilebilir teknolojilerin 2015’teki yıldızı akıllı saatler

Bu yılın en can alıcı konusu akıllı saatlerdi. Apple Watch ile birlikte hareketlenen sektör, başta üst sınıf saat markalarını rahatsız etmemiş gibi görünse de Mont Blanck’ın akıllı kayış ve Tag Heuer’in senenin sonuna doğru çıkardığı akıllı saati, sektörde nelerin değiştiğini gösterir oldu. 2014 yılının sonlarında bu konuda Marketing Türkiye’de yazdığım köşe yazım için görüştüğüm Swatch yetkililerinin aksine, Swatch da dahil bütün saat markaları akıllı saat üretimi için kolları sıvadı. Sektör 2016 yılında şekillenecek olsa da Apple’ın geniş yelpazesinin tüketici gruplarını ıskaladığını düşünüyorum. Tahminim Casio’nun retro saatlerini de takmayı seven kitle ekonomik saatlerin olduğu bir grupla ilgilenecek. Bu grupta benim en beğendiğim saat Alcatel. Bir de saati sadece fonksiyonel amaçla takmayan bir grup var ki, onların ne yapacağını tahmin etmek tam mümkün değil. Ben o grubun akıllı kayışlarla ilgilenebileceğini zannediyorum. Bu grubun içinde akıllı saatlerle hiç ilgilenmeyeceklerini söyleyenlerden başlayan çok değişik bir grup var. Gördüğüm en garip örnek ise Saint Tropez gezim sırasında sol elinde Rolex sağ eline Apple Watch takan biriydi. Sanıyorum bu insanların sayısı akıllı saatlerin görevleri yoluna girdikçe azalacak.

Ve televizyon…

Televizyon dünyasında 2015 aslında yazılarımda bahsettiğim gibi etkileşimi içine almaya başladı. 2015 yılında TV8, bu alanda ilk sırayı second screen uygulamasıyla aldı. Bu konuda Acun’u daha önce kutlamıştım. Ekibi ise arayıp teşekkür etti. Ancak ne yazık ki o tarafta TV8 yeni bir şeyler yapmadı. Sanırım bu onlar için AB grubunda liderliğin yolunu açtı. Diğer televizyonlar ne yazık ki interaktiviteyi Twitter hashtag’i zannediyor. HBO, ABC gibi kanalları takip etmiyor, edemiyorlar. Televizyon dünyasında 2015’in en belirgin gelişmesi yıllar sonra bir Apple TV versiyonunun çıkmasıydı. Uygulamalarla bezenmiş bu yeni versiyon, gelecekte televizyonun bir uygulamalar dünyası olacağını net şekilde gösterdi. Uygulamalar artık sadece Apple TV’de değil aynı zamanda iTunes üzerinden de indirilebiliyor. Bu da Apple’ın gerçekten bir alanda ciddi fark atacağını gösteren önemli bir özellik.

 

 

 

 

PAYLAŞ