Volt, İstanbul trafiğine meydan okuyor

PAYLAŞ

Türkiye’de 18 milyonu aşan trafiğe kayıtlı toplam motorlu kara taşıtın 3 milyondan fazlasının sadece İstanbul’da olduğu göz önüne alındığında, trafiğe çıkan her yeni araçla birlikte trafik daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Trafikte en çok dikkat çekenlerden biriyse otomobillerin birçoğunda sadece sürücü ya da bir yolcu bulunması. Aynı yöne gitmek isteyen sürücülerle yolcuları buluşturan yolculuk paylaşımı uygulaması Volt, hem yolcuların kolay bir şekilde seyahat etmesini sağlıyor hem de trafiğin hafifletilmesine destek oluyor. İstanbul trafiğine çözüm getirmek için hayata geçirilen Volt, Google Play ve App Store uygulama mağazalarından indirilebilir. 

Topluluklara da önem veren Volt, aynı işyerinde, okulda ya da sitede oturan kullanıcıları için topluluk oluşturma imkanı sunuyor. Bu sayede de güvenilir bir topluluk üzerinden yolculuk yapmak istenen diğer Volt kullanıcıları seçilebiliyor. 

Volt’un CEO’su Ali Halabi “2012 yılında taşındığım İstanbul’da ister yolcu ister sürücü olun trafiğin büyük bir problem olduğunu fark etmemle birlikte bu konuda bir alternatifler düşünmeye başladım. İşe giderken her gün trafikte iki saat geçiriyor; 800 TL benzin masrafı ödüyordum. Bu dönemde trafikteki boş koltuklar gözüme batmaya başladı ve toplu taşımayla gittiğimde de yolculuğum bir saat yerine üç saat sürdüğü için bunun başka çaresini bulmayı hedefledim. Kendi arabamı sattım ve yolculuk paylaşım fikrini küçük çapta bizzat denemeye başladım.  Komşularımın rahatlıkla bana güvendiğini fark ettim ve böylece Volt fikri doğmaya başladı” şeklinde konuştu. İstanbul’daki ulaşımı kolaylaştırmak ve şehrin trafiğine çözüm getirmek misyonuyla hareket eden Volt, 2015 yılı sonuna kadar 100 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.