Türk kadınının dünyaya hediye ettiği gün: Global Wellness Day

İyi yaşam herkesin hakkı diyen ve bugün 100’den fazla ülkede milyonlarca insan tarafından kutlanan iyi yaşam hareketi “Global Wellness Day”’in yaratıcısı bir Türk.

Dilimize “iyi yaşam” olarak giren “wellness” kavramı kısaca; fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan iyi olma hali olarak tanımlanıyor. Global Wellness Day, bu kavramın sağlıklı beslenme ve egzersizin dışında, insanın “bir bütün olarak” iyi olma hali olduğunu 2012 yılından beri tüm dünyaya anlatıyor.

Türkiye’den esen iyi yaşam rüzgarı

Günümüzde wellness kavramı bir yaşam tarzı olarak tüm dünyayı etkisi altına almış olsa da bu akımın simgesi olan Global Wellness Day çok daha öncesine dayanıyor. Günlük hayatın koşuşturması ve mücadelesi içinde iyi ve sağlıklı yaşamayı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Proje, Belgin Aksoy Berkin’in durum bu iken “neden dünyada iyi yaşama adanmış bir gün yok” sorusuyla yola çıktığı bir hayaldi. İnsanların yaşam kalitesinin artmasını destekleyen ve toplumsal uyanışı hedefleyen bu hayal, uluslararası arenada önemli başarılara imza attı.

İlki Sapanca’da gerçekleşen etkinlik Türkiye’den tüm dünyaya yayıldı. Bugün ise dünyanın 110 ülkesinde milyonlarca insan tarafından 4300’den fazla noktada kutlanıyor. Kanada, Amerika, Arjantin, Brezilya, Meksika, Hindistan, Tayland, Japonya, İtalya, Fransa ve daha birçoğu bu ülkeler arasında. 2017 yılında 200 milyon insana ulaşmış olan etkinlik, 2018 yılında 300 milyon kişinin hayatına dokunmayı hedefliyor.

 İyi yaşam bilinci çocukluktan başlar

2018-2019 dönemi için çocuklara iyi yaşam bilincini aşılamak amacıyla GWD Kids Project (GWD Çocuk Projesi) hayata geçirildi. BM’nin araştırmasına göre dünyada çocuk ve ergen nüfusun %5’i depresyonda olduğu için sıkıntı çekiyor. Bu sebeple, proje ile anaokulu ve ilkokullarda kendini sevme, nefes eğitimi, sağlıklı beslenme, doğa yürüyüşü vb. konularda bilinçli farkındalık yaratacak wellness dersleri verilebilecek.

GWD Çocuk projesi, Miami-Palm Beach’te düzenlenen 11. Global İyi Yaşam Zirvesi’nde (Global Wellness Summit) 42 ülkeden wellness ve spa sektörünün önde gelen 600 delegesine Belgin Aksoy Berkin tarafından tanıtıldı.

Belgin Aksoy Berkin: “Tüm dünyada çocuklara iyi yaşam kavramını öğretecek “GWD Kids Projesi” ile Türkiye olarak bir adım öne çıkmanın mutluluğu içerisindeyim. Bugün tüm liderler çocuk eğitiminin öneminden bahsediyor ancak benim için konuşmaktan öte aksiyon almak çok önemli. GWD Kids Projesi ile dünyadaki tüm eğitimcilere çağrı yapıyor ve çocuklara her şeyden önce nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmeye davet ediyorum. Okullarda hiçbir çocuk, bir başkasını sevmenin, önce kendini sevmekten geçtiğini öğrenmiyor. Hâlbuki 2 yaşından başlayarak her gün 5 dakika iyi yaşam egzersizi çerçevesinde, doğru nefes almayı, farkındalıkla yemek yemeyi öğrenen ve alışkanlık haline getiren çocuklar geleceğin sağlıklı bireyleri arasında yer alacak ve dünyanın daha güzel bir yer olmasına katkı sağlayacaktır. Dünyada hızla artan depresyon ve obezite rakamlarının hatta suç oranının düşmesi, 2 yaşından itibaren alınacak temel 3 adımdan geçiyor; çocuklara, yarının mutlu yetişkinleri olmaları için şans verelim.”

Projenin en dikkat çeken yanı herkese açık ve ücretsiz olması

“Her insan iyi yaşamayı doğuştan hak eder” diyen  ve iyi yaşamın bir lüks olmadığının altını çizen Belgin Aksoy Berkin etkinliğin herhangi bir ayrım gözetmeksizin herkese açık ve ücretsiz olduğunu, tamamen gönüllük esasıyla çalışan kişi ve kurumlar ile, toplumsal farkındalık yaratmak ve yaşam şekline etkili bir alternatif yaratmak amacıyla altı seneden beri her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü  Global Wellness Day’in kutlandığını sözlerine ekliyor.

GWD_INSTAPOST_2018_2

İLGİLİ HABERLER