TRT Radyo Günleri 3 Mayıs’ta Malatya’da başlıyor

Türkiye’de radyo yayıncılığının 91 yıllık serüveni, bu yıl Malatya’nın ev sahipliğinde 03-06 Mayıs 2018 tarihleri arasında ”Radyo Günleri” ile kutlanıyor. Etkinlikte, Türkiye ve dünyadan radyo yayıncılarının yanı sıra dinleyiciler ve radyoya gönül verenler araya gelecek.

Ülkemiz radyo yayıncılığı açısından tarihi öneme sahip olan, ilk resmi radyo yayınının gerçekleştirildiği 6 Mayıs 1927 tarihinde başlayan bu serüveni TRT olarak 2009 yılından itibaren her yıl yurdumuzun değişik illerinde Mayıs ayının ilk haftasında “Radyo Günleri” etkinlikleri adı altında kutlamaktayız.

Radyo köyü kuruluyor

Bu yılki ‘Radyo Günleri’ etkinlikleri kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki alana Radyo Köyü kurulacak. Radyo Köyü’nde; TRT’nin deneyimli spikerleri temel ses ve diksiyon bilgilerini paylaştığı “Eğitim Salonu’nun yanı sıra, ziyaretçilere kendi programlarını hazırlama imkânı sunan “Kendi Programını Kendin Yap” alanına,  oradan “Sergi Alanı, Karaoke Stüdyosu” kadar birçok farklı etkinlik yer alıyor. Ayrıca her türlü teknik donanıma sahip cam stüdyolar, ziyaretçilere yayın sürecine tanıklık etme şansı tanıyacak. TRT FM, Radyo-1, TRT TÜRKÜ ve TRT NAĞME gibi ulusal kanalların bazı programlarının canlı yayınının gerçekleştirileceği cam stüdyoların mikrofonları aynı zamanda özel, ulusal, bölgesel ve yerel radyolara da açık olacak. Böylece Radyo mecrasının bütün bileşenleri, sağlam temeller üzerinde bugüne ulaşan radyonun gelecekte de yoluna etkin bir güç olarak devam etmesi için bir araya gelecek. Yurt dışından katılan Radyo yayın kurumu temsilcileri etkinlik süresince kendi ülkelerine cam stüdyolardan ‘Türkçe’ seslenecek.

12 ayrı ülkeden uluslararası katılım

12 ayrı ülkeden 20’nin üzerinde konuk radyo yayıncısı, ülkemizin güzelliklerini ve Radyo Günleri coşkusunu kilometrelerce öteye aktarırken, yerelden evrensele uzanan bu gönül köprüsünün mimarları olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar. Ülkemizden birçok özel radyo yayıncısı da etkinliklerde yer alacak ve yayınlar yapacak.

Radyo Müzesi’nde 1000’e yakın radyo

Üzeri dantel örtülerle süslenen lambalı radyolar, cızırtısız ses yakalamak için düğmesi ürkekçe çevrilen ahşap oymalı radyolar,  yüzlercesi sırlarını fısıldamak için gün sayıyor. Radyo Müzesi’nin açılışı da Radyo Günleri etkinlikleri kapsamında yapılacak. Müzede, radyoculuğun 100 yıllık tarihini örnekleyen 1000’e yakın radyo yer alıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Radyo Günleri, TRT’nin usta ses ve saz sanatçılarının konserlerini de müzikseverlerle buluşturacak. 03 Mayıs günü karma Gala Konseriyle başlayan konserler dizisinde Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tasavvuf Müziğinin seçme eserleri seslendirilecek.  Etkinlik alanında gerçekleştirilecek konserler halka açık olacak.

İLGİLİ HABERLER