TRT Belgesel Günleri 10. kez izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından belgesel sinemada yaratıcı yaklaşımları teşvik etmek üzere oluşturulan TRT Belgesel Ödülleri bu yıl onuncu kez düzenleniyor.

10.Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’nin etkinlik ve final haftası olan TRT Belgesel Günleri’nde bu yıl daha fazla belgesel film, daha fazla katılımcı ve daha fazla etkinlik var. 10 – 14 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan festivalin yarışma bölümüne 79 farklı ülkeden toplam 624 film başvuruda bulundu

10. Uluslararası TRT Belgesel Günleri’nde, festival izleyicileri yerli ve yabancı belgesel sinemanın nitelikli ve yaratıcı örnekleriyle buluşmaya devam edecek.

Film gösterimleri bu yıl, 10, 11, 12 ve 13 Mayıs tarihlerinde sekiz farklı salonda; Harbiye’deki TRT İstanbul Radyoevi, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi,  Fransız Kültür Merkezi, Cinemo 7. ve 8. Salonları, Akbank Sanat, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

TRT Belgesel Günleri gösterim programında yaklaşık 80 civarında belgesel yer alırken yönetmen katılımlı finalist film gösterimleri bu yıl da devam edecek.

Yarışma dışı gösterim bölümü ise panorama filmleri, uluslararası festivallerde öne çıkan filmlerden oluşturulan özel seçki ve TRT Belgesel Günleri’nde 10 yıl zarfında yer alan filmler arasından seçilen 10. yıl seçkisinden oluşuyor. Gösterimi yapılacak olan ve dünya festivallerinden seçilen birbirinden nitelikli 30’a yakın filmin önemli bir bölümü yönetmen katılımlı gösterimlerde ülkemizdeki seyirciyle ilk kez buluşacak.

Gösterimlerin halka açık ve ücretsiz olduğu etkinlikte ayrıca açık hava konserleri, belgesel konulu panel, sunum ve seminerler ve çeşitli kültürel-sosyal çalışmalar yer alacak. “Belgesel Sinema ve Kurmaca- Karşılıklı Etkileşimler” panelinin yanı sıra Hindistan’dan gelen ünlü fotoğraf sanatçısı Raghu Rai “Belgesel Fotoğrafçılığında Yaratıcılık ve Sinemayla İlişkisi” konulu söyleşi ile, TRT Belgesel ve TRT World Kanallarından yetkililer “TRT’nin Belgesel Stratejileri” konulu sunumlarla ve Serdar Kılıç “Doğa, İnsan ve Belgesel” temalı söyleşiyle izleyicilerin karşısında olacaklar.

10.Uluslararası TRT Belgesel Günleri, 14 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek ve TV Kanallarından canlı yayınlanacak Ödül Töreni ve Gala Özel Programı ile son bulacak.

Belgesel meraklıları gösterim programı, festival etkinlikleri, filmler ve yönetmenlerle ilgili ayrıntılı bilgiler ve film fragmanlarına www.trtbelgesel.com adresinden erişebilecekler.

İLGİLİ HABERLER