Tidal’e büyük suçlama: “Bazı şarkıcıların dinleme rakamlarını şişiriyorlar”

Jay-Z’nin sahibi olduğu popüler müzik dinleme uygulaması Tidal için şaşırtıcı bir iddia ortaya atıldı. Norveç gazetesi Dagens Nærengsliv‘in aylar süren araştırması sonucu ortaya konan iddiaya göre Beyoncé ve Kanye West’in son albümleri sahte dinleme rakamlarıyla pazarlandı. İki sanatçı da Tidal’in ortağı konumunda bulunuyor…

Beyoncé’nin Lemonade ve Kanye West’in The Life of Pablo albümleri son dönemin en çok satan albümlerinden ikisi. Aynı zamanda görece olarak bir süredir müzik piyasından ayrı kalan şarkıcıların dönüşünü simgeliyor. Ancak Jay-Z tarafından Ocak 2015’te satın alınan ve ünlü bir yığın etkinlikte sadece iki ay sonra halka tanıtılan yayın hizmeti Tidal, her ikisinin de dinlenme sayılarını yapay olarak şişirmekle suçlanıyor. İki şarkıcı da Tidal’in ortağı ve tanıtımında büyük yer kapladı.

Norveççe yayın yapan Dagens Nærengsliv‘de yayınlanan habere göre platformu kullanan belirli kullanıcıların Beyoncé ve Kanye West dinleme sürelerinin gerçek dışı oluşuna dikkat çekiyor. Örneğin bir gün içinde bir kişi tarafından aynı albüm 15 defa dinlenmiş. Gazeteye konuşan Washington’da bir hukuk öğrencisi olan bu kullanıcı verilerin kesinlikle ona ait olmadığına dikkat çekiyor: “Evet, Beyoncé’yi severim ama 11 saat dinlemem.”

Jay-Z tarafından satın alınan Tidal'in sanatçılara daha fazla para kazandıracağını iddia etmişti

Jay-Z tarafından satın alınan ve birçok sanatçının lansmanına katıldığı Tidal’in dağıtımcılar yerine sanatçılara daha fazla para kazandıracağı iddia edilmişti…

Geçen yıl Tidal tarafından yapılan bir açıklamada Kanye West’in son albümü The Life of Pablo’nun ilk 10 günde 250 milyon kere dinlendiğini iddia etti. Geçen sene albüm yayınlandığında Tidal’in 3 milyon kullanıcısı olduğu düşünülürse her kullanıcının ortalama 83 kere Kanye West dinlemiş olması gerekiyor. Bu rakamlar  açıklanmadan önce West’in dinlenme rakamlarının paylaşılmasını istemediği söylenmişti. Bu durum da Tidal’in bazı sanatçıların şarkılarını şişirdiğini gösteriyor.

Tidal toplamda 320 milyon “sahte” dinlemenin üretilmesiyle suçlanıyor. Bu tarz platformlarda dinleme gelirleri sanatçılar ve dağıtım şirketleri arasında paylaşıldığından dolayı iki albümün dinlemelerinin şişirilmesi Tidal’in aynı zamanda ortağı konumunda bulunan Beyoncé ve Kanye West’in beklendiğinden daha fazla gelir etmesi anlamına geliyor.

 

İLGİLİ HABERLER