Spotify’dan bilimsel şarkı listesi

Spotify, Müzik Psikoloğu David M. Greenberg ile birlikte sabah rahat uyanmaya yardımcı olabilecek şarkıları belirledi. belirlemek için bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi.

Spotify, insanların sabahları daha keyifli uyanabilmeleri ve güne enerjik başlayabilmeleri için bilimsel müzik listesi hazırladı. Cambridge ve New York Üniversiteleri’nde müzik psikoloğu olarak görev yapan David M. Greenberg ile gerçekleştirilen çalışmaya göre güne zinde başlatan ideal şarkıların ortak özellikleri şöyle:

– Sizi kendinize getiren müzik: İlk uyandığınız an, çok enerjik şarkılar için erkendir, sizi yataktan çıkarmaya yaramaz. İlk birkaç saniyesinde bile olsa daha sakin başlayıp giderek hızlanan şarkılar daha etkili olacaktır.

– Pozitif şarkı sözleri: Alarm çaldığında güne başlamak için motive olmaya ihtiyacınız var. Pozitif şarkı sözleri somurtkan bir ruh halinden çıkmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

– Güçlü vuruş: Sadece şarkı sözleri değil, aynı zamanda müziğin ses dalgaları da önemlidir. Her ölçü birimde 2 ve 4 vuruşları olan şarkılar (genellikle bas ve bateri ile), yani 100 – 130 BPM arasında olan parçalar sizi daha iyi bir ruh haline sokacaktır.

En ideal parça Coldplay’den

Spotify ve Greenberg tarafından bu kriterler göz önüne alınarak oluşturulan uyanma listesi, bu müzik reçetesine uygun geniş bir şarkı yelpazesinden oluşuyor. Coldplay’in “Viva La Vida” şarkısının zirvede olduğu liste, Bill Whiter’ın “Lovely Day” şarkısı ve son zamanların hit parçalarından olan Macklemore ve Ryan Lewis’in “Downtown” şarkısı gibi parçalarla müzikseverlere yataktan kendini iyi hissederek kalkıp güne güzel ve enerjik başlamayı vaad ediyor. David M. Greenberg, “Sabahları uyanmak hemen hepimiz için zordur. Çoğu zaman yataktan kalkmak, yorgun ve tedirgin bir ruh halinden uyanmış ve motive olmuş bir hale gelmek için ciddi bir mücadele veririz. Bilim müziğin bizi duygusal, ruhsal ve rasyonel olarak her türlü şekilde etkilediğini gösteriyor. Pozitif enerji ile yüklü, hızlı parçalar uyanmanıza, enerji dolu olmanıza ve geri kalan günü kolayca atlatmanıza yarayan doğru seçilmiş müziklerdir” diyor.

Spotify’ın uyanma listesindeki parçalar şöyle:

1. Coldplay – Viva La Vida

2. St. Lucia – Elevate

3. Macklemore & Ryan Lewis – Downtown

4. Bill Withers – Lovely Day

5. Avicii – Wake Me Up

6. Pentatonix – Can’t Sleep Love

7. Demi Lovato – Confident

8. Arcade Fire – Wake Up

9. Hailee Steinfeld – Love Myself

10. Sam Smith – Money On My Mind

11. Esperanza Spalding – I Can’t Help It

12. John Newman – Come and Get It

13. Felix Jaehn – Ain’t Nobody (Loves Me Better)

14. Mark Ronson – Feel Right

15. Clean Bandit – Rather Be

16. Katrina & The Waves – Walking on Sunshine

17. Imagine Dragons – On Top of the World

18. MisterWives – Reflections

19. Carly Rae Jepsen – Warm Blood

20. iLoveMemphis – Hit The Quan

İLGİLİ HABERLER