Spotify’da bahar temizliği nasıl yapılır? Daha organize bir Spotify için ipuçları…

Müziğin dijitalleşmesiyle beraber müzik dinleme alışkanlıklarımız da değişti. Eskiden iPod ve mp3 çalarlarımıza senede bir ya da iki kere müzik yüklerken aynı şarkıları defalarca dinlerdik. Şimdiyse Spotify, Tidal vb. “streaming” platformlarında tek tıkla istediğimiz müziğe ulaşabiliyoruz. Her gün başka şarkı keşfedebildiğimiz bu uygulamalarda kabarık çalma listelerimiz oluyor. Dolayısıyla bu durum bir dağınıklığa yol açıyor.

E-posta ve sosyal medya hesaplarımız gibi müzik platformlarımızda da zamanı geldiğimizde bir nevi bahar temizliği yapmalı, bu platformlardan yeterli verim alabilmek için gizli özelliklerini kullanarak organize etmeliyiz. Peki, Spofity’da bahar temizliği nasıl yapılır? Spofity’ı nasıl daha iyi organize edebiliriz? Aşağıda bu sorulara yanıt aradık…

Cep listesi oluşturun

cep listesi

Bazen dinlediğiniz bir şarkıyı beğenir, sonra dinlemek için kaydedersiniz. Ancak bunun için özel çalma listeniz olmadığı taktirde kütüphanenizin şarkı dehlizlerinde o şarkıya bir daha rastlamak kolay olmaz. Ana çalma listeniz içine eklerseniz de ismine aşina olmadığınız için dinlemekte tereddüt yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda küçük çalma listeleri oluşturmak imdadınıza yetişebilir.

Ortak çalma listeleri oluşturun

guilty pleasure

Pek çok kullanıcı farkında değil ancak Spotify’ın ortak çalma listesi oluşturma gibi bir özelliği var. Benzer müzik zevkine sahip arkadaşlarınızla deneysel listeler oluşturabilir, şarkı ekleyip çıkarabilirsiniz.

Playlist gruplandırma

https _blueprint-api-production.s3.amazonaws.com_uploads_card_image_750693_4533c0cf-b07c-49d1-8ba8-9807bc47b740

Her müzik türü için farklı çalma listesi oluşturduğunuz takdirde Spotify hesabınızın kısa sürede kontrolden çıkabilme tehlikesi var. Bunun için playlist klasörleri yardımımıza koşuyor. Dosya sekmesine geldikten sonra “Yeni Çalma Listesi Klasörü” seçeneğini seçerek çalma listelerinizi gruplandırabilirsiniz. Üstelik klasörün içinde klasör de yaratabiliyorsunuz.

Sırala ve filtrele

sirala-ve-listele-spotify

Spotify kullanıcıların çoğu çalma listelerini zamana göre sıralıyor. Böylece en son eklediği şarkıları ilk başta dinleyebiliyor. Ancak Spotify, çalma listelerini şarkı adı, sanatçı ve albüm ismine göre sıralamanıza izin veriyor. Bunu yapabilmek için sadece Sanatçı yazan yere tıklamanız yeterli. Tabii böylelikle Cardi B dinledikten sonra Ceyl’an Ertem şarkısına denk gelmek gibi talihsizlikler de meydana gelebilir.

Kaynak: Mashable

 

 

İLGİLİ HABERLER