Sinan Çetin, zamanında çekmediği reklam için 1.7 milyonluk cezaya çarptırıldı

Taş Yapı’nın yönetmen Sinan Çetin’in kurduğu Plato Film’e karşı icra takibi başlattığı ortaya çıktı. Taş Yapı’dan 200 bin dolar aldığı halde reklam filmini çekmeyen Sinan Çetin’in şirketine 1.7 milyonluk cezaya çarptırıldı.

Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, Sinan Çetin’in sahibi olduğu Plato Film hakkında açtığı alacak davasını kazandı. Mahkeme, Sinan Çetin’in şirketi Plato Film’i, masraflarla birlikte 1.7 milyon lira ödemekle mahkum etti. Taşyapı ve Plato Film, 2012’de reklam filmi için 200 bin dolarlık anlaşma yaptı. Sözleşmenin imzalanmasının ardından Taşyapı, parayı Plato Film’in banka hesabına gönderdi. Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen reklam filmi bir türlü teslim edilmedi. Taşyapı da 2014’te “film teslim edilmedi” diye ihtarname göndererek sözleşmeyi feshetti ve paranın iadesini istedi. Plato ise 2015’te 5 ayrı kamu spotu çekildiğini ve Taşyapı’nın borçlu olduğunu belirten bir yazı gönderdi. Kamu spotunun Çevre Koruma Vakfı için çekildiği ve parasının da vakıf tarafından ödendiği tespit edildi. Ardından da Taşyapı avukatları Sinan Çetin’in şirketi Plato Film’e dava açtı.

Tazminat ödeyecek
İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, Plato Film, reklam filmlerinin Taşyapı’ya gönderildiğini ancak şirketin teslim almadığını ileri sürdü. Mahkeme, Plato Film’in iddiasını ispatlayacak herhangi bir belge verilmediğini belirterek davayla ilgili kararını verdi. Kararda, istinaf mahkemesi yolu açık olmak üzere, Plato Film’in parayı aldığı reklam filmini çekmediği, ayrıca filmin Taşyapı’ya teslim edildiğine dair iddiaların da belgelendirilmediği dikkate alınarak, ödenen 200 bin doların faiziyle birlikte 220 bin dolar (1 milyon TL) olarak ödenmesine, ayrıca 50 bin liralık harç parası, 43 bin liralık avukatlık parası, haksız itiraz nedeniyle 135 bin liralık manevi tazminat, icra harcı ve diğer faizlerle birlikte 1.7 milyon TL ceza ödemesine hükmedildi.

“İddiaların belgesi yok”
Taşyapı ve Plato Film arasındaki davayla ilgili atanan bilirkişi de, Sinan Çetin’in şirketinin ileri sürdüğü iddiaların belgesiz olduğu yönünde rapor verdi. Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde “Davalı tarafın (Plato Film) 5 reklam filmi için anlaşıldığını iddia ettiği, ancak dosyada 2 reklam filmi için anlaşıldığına yönelik protokol olduğu tespit edilmiştir” denildi. Taşyapı’nın avukatları, “Müvekkil şirket ödeme yapmasına rağmen, davalı taraf 2 reklam filmini süresinde hazırlanıp, müvekkile teslim edilmemiş ve reklam filmleri de yayınlanmamıştır” yorumunu yaptı.

Kaynak: Sabah gazetesi

İLGİLİ HABERLER