Seyahat planlarımızı şekillendiren 5 trend

Yaz geldi… Kimi tatilini planlıyor, kimi ise çoktan planladı. Her sene biz anlamasak da yeni bir trend eklenip bizi de etkisi altına alıyor. Yıllar önce “Bu yaz da Kaş moda oldu” deniliyorken şu an “Kaş da artık çok bozuldu” denmesi gibi her şey hızla rağbet görüp hızla tüketiliyor. Bu duruma her sene başka bir tatil beldesi dahil oluyor diyebiliriz. İşte seyahat algımıza şekil veren bu sene de karşımıza çıkan beş trend;

1- Instagram etkisi

rendered

Eskiden yazılı broşürlerin elden ele yayılması ile popülerleşen tatil beldeleri broşürlerin üzerine fotoğraf eklenmesi ile inanılmaz bir cazibe kazanıyor ve bahsedilen tatil beldesine rağbet artıyor. Bir yerden tanıdık geldi mi? Şu an Instagram’da cennet gibi bir yer görüp neresiymiş diye yazısını okuduğunuzda etkileniş şekliniz broşürü okuyup etkilenen o insanlardan pek de farklı değil.

2- Online Video

renafdsdgdered

Seyahat acenteleri hikaye anlatan çekici videolar hazırlar. Bu videolar başta seyahat haberleri içeren siteler olmak üzere internetin her alanında karşınıza haber ya da reklam olarak çıkabilir. Nerede gördüğünüzü hatırlamazsınız ama bir gün arkadaşlarınızla sohbet ederken o videoda gördüğünüz muhteşem görüntüleri anlatırken bulursunuz kendinizi. Kısaca tek bir kişi sadece sözlü olarak bile başkasının anlatılan yere arzu duymasını sağlıyor.

3- Seyahat planlayıcıları

tatil

 

Teknolojinin hızına rağmen yavaşlığı hissedenlerden misiniz? Bazıları için tatile gidilecek yeri planlamak kadar uçuş ve otel rezervasyonlarını planlamak da vakit alıyor. Eski moda seyahat acentelerinden bahsetmiyoruz. Günümüz teknolojisini en iyi şekilde kullanan kişiye özel seyahat planlayıcıları bu istekleri karşılıyor.

4- Dünyadan bağlantıyı koparmak

rendered

Bir önceki maddede seyahat planlayıcılarına ihtiyaç duyan kesimin çok daha dışındaki bir kitleden bahsediyoruz. Diğer bir adıyla “dijital detoksçular”. Sosyal medyanın ki yine Instagramın da etkisinden burada da bahsetmemiz gerekiyor. Beş yıldızlı her şey dahil tatillere göre izole bir tatil ihtiyacı her geçen yıl daha da artıyor. Salaş giymek, gündemden uzaklaşmak, bakir koy arayışları bu sene de ciddi bir trend olarak karşımıza çıkıyor.

5- Evde hissetmek

rendered

Airbnb başta olmak üzere gidilecek tatil yerlerinde otelin, pansiyonun yerine bireysel kiralanan ev ortamları ya da ev gibi dekore edilen mekanlar sunan hizmetler bu sene de oldukça popüler. Hatta bu yüksek talep otellerin de pansiyonların da kendi pazarlama stratejilerine bu trendi entegre ettiğini görüyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER