Reklamveren Kalkışma haberlerine odaklandı, reklamları durdurdu…

Medya planlama şirketi Universal McCann, 15 Temmuz olaylarının ardından, ölçülen ulusal ve tematik televizyon kanallarındaki reklam yansımalarını analiz etti. Sonuçlar bir hayli çarpıcı… Demokrasiye müdahale ülkedeki tüm dinamikleri olduğu gibi iletişim sektörünü de derinden etkiledi… Universal McCann’in gerçekleştirdiği analize göre 15 Temmuz olaylarından sonra TV reklamverenlerinde yüzde 50’nin üzerinde major bir düşüş gerçekleşti. Pazartesi itibariyle yayına başlayan markalar olsa da bu oran oldukça düşük. Kanal performanslarına baktığımızda ATV dışında çok major bir değişiklik görülmüyor. ATV ve Fox TV’nin payı artarken, Kanal D, Star ve Show TV’nin paylarında düşüş yaşadığı görülüyor.

En büyük düşüş hafta sonunda yaşandı…

15 Temmuz sonrası reklamverenlerin çoğu reklam yayınlarını durdurdu. Yayınların durdurulmasına paralel olarak toplam grpxsec de major bir düşüş görülüyor. Bu düşüşü büyük oranda hafta sonunda  gerçekleşti. Top 20 reklamverenin, son 10 günlük ölçülen TV kullanımını incelediğimizde, 16 Temmuz Cuma günü itibariyle yayınlarını büyük ölçüde durduklarını görülüyor.

Top 20 marka arasında yer alan Turkcell, Casper ve Colgate hafta sonu yayınlarına devam eden markalar arasında. 15 Temmuz olayları, reklamverenin yayın kesmesiyle birlikte kuşak doluluğunu negatif etkiledi. Yayınların durması ve haber içerikli canlı yayınların artmasıyla reklam kuşaklarına ayrılan süreler düşürüldü. ATV, TRT ve Kanal 7 belli dönemlerde reklam kuşağı açmayan kanalar arasında yer alıyor.

Reklam kuşakları kaldırıldı

Top 30 reklamverenin, son 10 günlük tematik kanal kullanımlarını incelediğimizde, 16 Temmuz Cuma günü itibariyle yayınlarını büyük ölçüde azalttığını görüyoruz. Son 10 gün içerisinde tüm kanallar reklam kuşaklarını azalttı. Özellikle haber kanalların da reklam yayınları büyük ölçüde durduruldu. 15 Temmuz öncesinde ölçülmeyen kanalların toplam izlenme oranı yüzde 50’nin altındayken, 15 Temmuz akşamı yüzde 61,7’ye yükseldi. Devam eden günlerde de yüzde 50’nin altına düştü.

 

İLGİLİ HABERLER