Kız çocuklarına GAP’tan burs desteği

Bugüne kadar 10 bin öğrenciye burs imkanı sağlayan GAP Burs Projesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan yoksul ve başarılı kız öğrencilerin burs desteği almasına aracılık etmeye bu yıl da devam ediyor.

Dünyanın sayılı, Türkiye’ninse en büyük bölgesel kalkınma projesi olan GAP, okur-yazarlık oranı, eğitime katılma süresi, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirlik gibi birçok çalışmaya da imza atıyor. GAP İdaresi Başkanlığı kapsamında yürütülen bu çalışmalardan biri olan “GAP Burs Projesi”yle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan yoksul ve başarılı kız öğrencilerin burs desteği almasına aracılık ediliyor. Eğitimde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı sunmak, ekonomik engeller nedeniyle eğitime erişemeyen kız çocuklarının eğitim sürecine dahil olmasını sağlamak, okur-yazar kadın oranının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla 2002 yılından beri yolculuğuna devam ediyor.

Bugüne kadar 10 bin öğrenciye burs sağlandı
Güneydoğu Anadolu Bölgesi kapsamında bulunan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnaklı kız öğrencileri destekleyen Proje kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 10 bin öğrenci burs desteği aldı ve halihazırda bin 500 öğrenciyse destek almaya devam ediyor. Proje aracılığıyla kız çocuklarının eğitimine erişimi için sağlanan parasal kaynak 28 milyon TL’ye ulaşarak kaynağın önemli bir bölümü özel sektör kuruluşları tarafından sağlandı. Proje için herhangi bir bütçe havuzu oluşturulmadı. Burslar, burs veren tarafın, öğrencinin annesi adına açılan hesaba yaptığı ödemeler yoluyla öğrenciye ulaştırılıyor.

Burs desteğine ihtiyacı olan kız öğrenciler; sahada yapılan çalışmalar yoluyla tespit ediliyor. GAP İdaresi Başkanlığı; okul ve aile ile iş birliği içinde burslu öğrencinin takibini yaparak ve burs desteği sağlayan tarafa öğrencinin dönem sonu karnesini ulaştırıyor. 2018-2019 Eğitim Yılı aylık burs miktarları ilkokul-ortaokul için 150 TL, lise grubu için 160 TL, üniversite içinse 320 TL olarak belirlendi.

İletişim:
Adalet Budak Akbaş
GAP İdaresi Başkanlığı İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü
E-posta: [email protected]
[email protected]
Telefon: 0414 317 2090

İLGİLİ HABERLER