Kişiselleşen video kurguları

Leyla Hazal Çetin – Adcolony Sales Marketing Specialist

2019 yılı sonunda tüm dünyada internet trafiklerinin yüzde 80’inin videoda tüketileceği bunun büyük bir çoğunluğunu da mobil izlenmelerin oluşturacağı düşünülürse, markaların odaklarına mobil videoyu almaları için önümüzdeki sene son şansları diyebiliriz. (Kaynak:  the Cisco Visual Networking Index (VNI) Complete Forecast for 2015 to 2020) Peki mobil videonun geleceğinde bizi neler bekliyor?

Kullanıcıların dijital içeriklerden ilk beklentisi onlara istedikleri bir hikayeyi anlatması. Bir hikayeyi anlatmak için en kolay teknik de tabii ki video. 2017 yılında mobil video reklam harcamaları yüzde 63 arttı. Kullanıcıların tercihine bakıldığında, video reklamın statik reklama oranla 4 kat daha fazla tercih edildiği görülüyor. Ortalama dikkat süresinin de kısalmasıyla, tüm bileşenler bizi kısa videolara çıkarıyor. Bunun farkında olan markalar da kullanıcıların dikkatini çekebilmek için harekete geçmiş durumda. Denklemi bu şekilde kurduktan sonra geriye kullanıcıları markalar ile etkileşime geçirecek yollar bulmak kalıyor.

Reklam videosunu izleyen kullanıcılara marka mesajını keşfetmeleri için farklı etkileşimler sunmak, özellikle algılarının açık olduğu anda onları yakalamak bakımından bir hayli faydalı. Bunu video sırasında yapmak ise bu deneyimi bir adım öteye taşıyor. Mobil kullanıcıların video ile video sırasında etkileşime geçmeleri markalar ile hedef kitleler arasında kırılamaz bir bağ kuruyor. Kullanıcıların dokunarak, sallayarak ya da farklı şekillerde videoya etki etmeleri eğlenceli bir deneyim yaratıyor.

Bu kez videolar tam anlamıyla interaktif

Etkileşimli video denince akla video üzerine yerleştirilen butonlar geliyor. Videonun durması ile kullanıcıların etkileşime geçtiği, deneyimi bölen bu formatlar da gelişen teknoloji ile gelişiyor. Kullanıcıların da pazarlamacıların da interaktif video algısı ve videodan beklentisinin değişeceği bir yeni yıl bizleri bekliyor.

Nasıl mı? Kullanıcıların videoda gördükleri ögeleri dokunarak yakaladıkları, videoyu durdurmadan akışını değiştirebildikleri, videoda oynanan bir oyuna gerçek zamanlı olarak katılabildikleri, telefonlarını sallayarak ya da hareket ettirerek videoya eşlik ettikleri bir dünya… Video etkisinin telefon ekranının dışına taşarak, gerek titreşimler gerekse kullanıcının aksiyonları ile bir deneyime dönüştüğü bir mobil video ekosistemi çok yakın.

Kullanıcılar için keyifli bir deneyime dönüşmesinin yanı sıra, etkileşimli video kurguları markalara da başka hiç bir platformda sahip olmadıkları iç görüler sunuyor. Tradisyonel ve dijital mecralarda raporlanabilen onlarca metriğin yanı sıra, reklam yapmanın en temel nedeni olan kullanıcı dikkati ölçülemiyor. İnteraktif mobil videolar ise markalara bu şansı sunuyor. Kullanıcılara reklam videosu sadece gösterilmekle kalmıyor, kullanıcının tüm dikkatinin de bu en kişisel ekranda olduğu garantilenmiş oluyor.

İLGİLİ HABERLER