Facebook üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

Facebook mali üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, şirket 1 milyar aktif kullanıcı sayısını yüzde 14 bazında attırarak 1.55 milyara taşıdı. Sosyal ağ aynı zamanda yüzde 17 büyümeyle ‘günlük aktif kullanıcı’ sayısının da 1,01 milyara yükseldiğini açıkladı. 

Mobil odaklı yatırımlarının geri dönüşünü alan Facebook, mobil DAU’sunu (günlük aktif kullanıcı) son çeyrekte yüzde 27 artırarak 898 milyona çıkardı. Yalnızca mobilden kullananların aylık aktif kullanıcı sayısı ise 727 milyon.

Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Facebook’un reklam gelirlerinin payı 4.3 milyar dolar. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 66 seviyesinde kaydedilen bu oran reklam gelirinin yüzde 78’ini oluşturdu. Coğrafi olarak 2.26 milyar dolar gelirle ABD  ve Kanada en çok kazandıran kıta olarak başı çekerken, Avrupa ve Asya-Pasifik onları takip ediyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu diğer ülkeler ise Facebook’a 451 milyon dolar kazandırdı. 

Facebook video izlenme sayısının günde 8 milyara ulaştığını açıklayan Facebook, şirkete ait sosyal medya kanallarıyla ilgili önemli veriler de paylaştı. Buna göre Whatsapp’ın aktif kullanıcı sayısı 900 milyon, Instagram’da 400 milyon, Messenger uygulamasında ise 700 milyon oldu. 

İLGİLİ HABERLER